Yenimahalle’de Uğur Mumcu panelle anıldı

Yenimahalle Belediyesi tarafından Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda bir dizi etkinlik düzenlendi.

Yenimahalle’de Uğur Mumcu panelle anıldı
25 Ocak 2014 Cumartesi 11:58

Yenimahalle Belediyesi tarafından Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Uğur Mumcu ölümünün 21’inci yıldönümünde bir panelle anıldı. Programa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP 23’üncü dönem Ankara Milletvekili Gazeteci Yazar Uluç Gürkan, CHP 23’üncü dönem İstanbul Milletvekili Gazeteci Yazar Ahmet Tan ve Yenimahalleliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar; “24 Ocak 1993 tarihi demokrasi tarihimiz açısından kara bir gün. Düşüncenin öldürülebileceğine, yok edilebileceğine inanan karanlık güçlerin bir düşünce insanını, demokrasi ve bağımsızlık aşığı, Kemalist ve yurtsever bir aydınımızı ortadan kaldırmak için hain planlarını devreye soktukları bir gün” dedi. Yaşar “Bu ülkenin tam bağımsız ve demokratik bir ülke olmasında cesurca mücadele eden ve bu uğurda hayatlarını kaybeden Mumcu ve tüm demokrasi şehitlerimizin içimizde bıraktığı boşluk ve özlem hiç dinmeyecek. Ancak bize bıraktıkları emaneti ve inancı ileriye götürmek bizlerin sorumluluğundadır. Onların yolunda yürümeye devam edeceğiz. Yılgınlık yok mücadele var” diye konuştu.

YAKIN ARKADAŞLARI MUMCU’YU ANLATTI

Düzenlenen panelde Mumcu’nun yakın arkadaşları Uluç Gürkan ve Ahmet Tan Mumcu’yu anlattı. Tan “ Uğur’un gücü kaleminden ve hukuk bilgisinden geliyordu. O çok insaniydi. Duygu adamıydı. Fikirlerini bütün duygusuyla ortaya koyardı. Çocukları çok severdi ve hırsız politikacılar tarafından çocuklarımızın gelecekleri çalınıyor düşüncesiyle yazardı. Gazetecilik ve siyaset birbirini tamamlayan iki faaliyettir. Bana göre meslek değildir. Siyaseti meslek olarak yapmak isteyenler sonunda siyasetten ayrılmamak için yüce divanlık duruma düşüyorlar, ayakkabı kutularına para doldurulmasına vesile oluyorlar, çocuklarının yargılanmalarına çanak tutacak kadar haksızlığa hukuksuzluğa gidiyorlar. Siyaseti böyle anlıyorlar. Bu nedenle siyaseti meslek olarak değil de topluma borcunu ödemek üzere yapılması gereken bir faaliyet olarak görüyorum” dedi.

Uluç Gürkan ise “Mumcu’suz geçen 21 yılda ne değişti dedi. Bugün gündemimizdeki konular Türkiye’nin en tepe noktalarına çıkmış yolsuzluklar. Ortalığa doluşmuş rüşvet alan rüşvet verenler, tarikatların, çetelerin devlet içine yuvalandığı yargı ve polis üzerinde iktidar savaşı verdiği bir Türkiye. Sevgili Uğur 21 yıl önce öldürülmeden gazetecilik yaşamında hep bunlarla uğraştı. Mumcu’nun izini sürdüğü konular bugün hala gündemimizde. Hiçbir şey değişmemiş. O yaşasaydı kahrolurdu ancak yılmazdı, yenilmezdi mücadelesine devam ederdi. Yılmadığı yıkılmadığı içinde kara listelere ölümü için adı yazılmıştı” diye konuştu.

YARGI SAHNEDE

Panelin ardından 16 Nisan 1986 da ilk gösterimi yapılan, Barry Collins’in yazdığı Enver Özen’in çevirdiği ve Zafer Diper’in yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Yargı adlı tiyatro oyunu Yenimahalleliler için sahnelendi.

İkinci Dünya Savaşı’nda, bir hücreye yiyeceksiz-susuz ve çırılçıplak bırakılan, tutsak yedi Sovyet askerin yaşam savaşını anlatan oyunda, on birinci günde kura çekerek, diğer yoldaşlarının yaşayabilmeleri adına içlerinden birini “yeme” yargısı, kurtarıldıkları altmışıncı günde geriye sağ kalan yalnızca iki kişi, bilincini yitirmiş Binbaşı Rubin ve Yüzbaşı Vukhov, Vukhov’un başlarından geçenleri askeri heyete rapor etmesi ve hakkında verilecek yargıyı beklemesini anlatıyordu.

İzleyicilerin ayakta alkışladığı oyunun ardından Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Diper’e çiçekle teşekkür etti.
CİHAN

Yenimahalle’de Uğur Mumcu panelle anıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×