Yenimahalle’de afet seminerinde tatbikat yapıldı

Ankara Yenimahalle Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı gönüllülerinden oluşan Yenimahalle Arama Kurtarma Timi (YENAR) belediye binasında gerçeğini aratmayan bir tatbikat gerçekleştirdi.

Yenimahalle’de afet seminerinde tatbikat yapıldı
06 Şubat 2014 Perşembe 11:03

Ankara Yenimahalle Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı gönüllülerinden oluşan Yenimahalle Arama Kurtarma Timi (YENAR) belediye binasında gerçeğini aratmayan bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat kapsamında düzenlenen seminerde ise personel, olası afetlere karşı bilinçlendirildi.

Deprem tatbikatında YENAR ve Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, senaryo gereği üst kattan tahliye ile 2 kişiyi başarılı bir şekilde kurtardı. Alkışlar eşliğinde deprem tatbikatını bitiren ekipler, ardından yangın tatbikatı yaptı. Personelin herhangi bir yangın olayında ilk müdahaleyi nasıl yapacağı, itfaiyeye nasıl bilgi vereceği, yangında hareket tarzının nasıl olacağı hakkında bilgiler verildi. Çıkarılan küçük bir yangının nasıl söndürüleceği personele gösterildikten sonra tatbikat başarıyla sona erdi.

Tatbikat kapsamında ayrıca YENAR ve AFAD ekipleri tarafından belediye personeline, afet bilinci semineri de verildi. Yangın, deprem ve tahliye konulu seminere Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Sivil Savunma Uzmanı Zübeyit Yücel, AFAD Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Müdürü İlhami Doğangün ve Amiri Musa Kültepe’nin yanı sıra belediye birim müdürleri ile çok sayıda personel katıldı.

“TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜYOR”

Seminerde kısa bir konuşma yapan Yaşar, 1999 Düzce Depremi sonrasında Türkiye’de afet bilinci oluşturmak üzere çalışmaların artırıldığının ancak bunun yeterli olmadığının altını çizdi. Yaşar, “Belli bir yol aldık ama henüz Avrupa standartlarına kavuşmuş değiliz. Apartman yöneticileri, Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve yerel yönetimler el ele verip önlem almalı” diye konuştu.

GÖÇÜK İKİ CAN ALDI

Depremlerden en az kayıpla kurtulmak için tedbir alınması gerektiğini kaydeden Yaşar, insan hayatının değerli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Halkı bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Ankara Altındağ ve Adana’da geçtiğimiz gün meydana gelen göçüklerde 2 kişi hayatını kaybetti. Tedbir alınmış olsaydı o insanlar bugün yaşıyor olacaktı. Herkes birbirini suçluyor. Peki o canlar geri geliyor mu? Bizler tedbir almakla kalmayıp 170 yurttaşın elinden tuttuk ve yangından sonra evini boyadık, eksiklerini giderdik. 7 bin gecekondu yıktık ve kimsenin burnu kanamadı. Belediye binalarımızın tümünde yangın tertibatı bulunuyor. Gerçekleştirilen seminerler ve tatbikatlar insan yaşamı için çok büyük öneme sahip.” CİHAN

Yenimahalle’de afet seminerinde tatbikat yapıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×