Yeni teleferik seferlerine başladı

Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla yaptırılan ve 1963 yılında başladığı seferlerle bugüne kadar milyonlarca kişiyi Uludağ’a taşıyan teleferik hattı, yenilenen yüzüyle 19 ay aradan sonra yeniden seferlerine başladı.   &n

Yeni teleferik seferlerine başladı
07 Haziran 2014 Cumartesi 17:58

Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla yaptırılan ve 1963 yılında başladığı seferlerle bugüne kadar milyonlarca kişiyi Uludağ’a taşıyan teleferik hattı, yenilenen yüzüyle 19 ay aradan sonra yeniden seferlerine başladı.

    Yılların yorgunluğu nedeniyle talebi karşılamakta zorlanan eski teleferikte, 1 Kasım 2012 tarihinde yapılan son seferin ardından hat tamamen söküldü ve yerine modern teknolojiye uygun gondol tipi kabinlerden oluşan yeni teleferik hattı inşa edildi. Bursa’nın yarım asırlık simgesi olan teleferiğin Teferrüç – Sarıalan arasındaki ilk etabında seferler bugün başladı.

    Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, teleferiğin Teferrüç İstasyonu’ndan biletini alarak Sarıalan’a ilk seferini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte modern teleferikte seyahat eden Altepe, Bursa’nın modern teleferiğine kavuştuğunu söyledi.

    Altepe, yeni teleferiğin açılış töreninin olumsuz hava şartları nedeniyle ileri bir tarihte gerçekleşeceğini ifade ederek “Bugün, 7 Haziran ve Bursa’da tarihi bir gün yaşıyoruz. Bursa’nın simgesi olan teleferik, yeni yüzüyle seferlerine başladı. Vatandaşlarımız artık 19 – 20 saniyede bir 8’er kişilik kabinlerle 12 dakikada Uludağ’a ulaşabilecekler.” dedi.

    PANAROMİK BURSA MANZARASI

    Bursa’ya 50 yıl hizmet veren eski teleferikte yaşanan sıkıntıların artık yaşanmayacağını anlatan Altepe, şunları kaydetti: “Teleferikle, artık çok daha modern kabinlerle panaromik Bursa manzarasını izleyerek zevkli bir yolculuk gerçekleştirilecek. Eskisi gibi uzun süre sıra bekleme derdi yaşanmayacak. Eski sisteme göre yolcu taşıma kapasitesi de 12 kat artmış oluyor.”

    Altepe, aerodinamik kabinlerin 80 kilometre hızdaki rüzgarda dahi çalışabildiğini ifade ederek yeni teleferikte biletlerin de 1,5 yıl önceki fiyatlarla aynı olduğunu söyledi. Vatandaşların 10 TL’ye Teferrüç’ten Sarıalan’a gidebileceğini, yine 10 TL’ye Sarıalan’dan Teferrüç’e dönebileceğini belirten Altepe, “Halkımızı en uygun ve en güvenli şekilde Uludağ’a ulaştıralım istiyoruz. Halk günlerimiz de olacak. Yaşlılara, çocuklara ve engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği indirimli tarifelerle de tüm vatandaşlarımızın Uludağ’a ulaşımına imkan sağlanabilecek. Bursa ile Uludağ daha da yakınlaşacak. Bu sayede Bursa kazanacak. Teleferik kent ekonomisine değer katacak.” şeklinde konuştu.

    ARAP TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

    Yeni teleferiğe Arap turistlerin de ilgisi yoğun oldu. Arap turistler, seferlerin başladığı ilk saatten itibaren Uludağ’a ulaşımda teleferiği tercih etti. Ailesiyle birlikte Dubai’den Bursa’ya gelen Mohammad Al Awadhi, “Uludağ’a teleferikle çıktık. Çok güzel ve çok modern bir sistem. Teleferikle Sarıalan’a çıkarken Bursa’nın güzel manzarasını da izleme şansımız oldu, tebrik ediyoruz.” diye konuştu. CİHAN

Yeni teleferik seferlerine başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×