'Yeni tasarı ile tek tweet, sayfa veya tüm web sitesine erişim kısıtlanacak'

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, internete getirilmek istenen yeni düzenlemeyi eleştirdi.

'Yeni tasarı ile tek tweet, sayfa veya tüm web sitesine erişim kısıtlanacak'
25 Ocak 2014 Cumartesi 17:08

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, internete getirilmek istenen yeni düzenlemeyi eleştirdi. Çıtırık, "Yeni yasa tasarısı ile istenilirse tek tweet, sayfa veya tüm web sitesine erişiminin kısıtlanması kolaylaştırılacaktır." dedi.

Adana Barosu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen 'Bilişim hukuku' konulu konferansın açılışında konuşan Çıtırık, bilgiye erişimde internetin önemli rol oynadığını hatırlattı. Teknolojideki gelişmelerin yeni sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Çıtırık, bilişim hukukunun bu yönüyle önem taşıdığını kaydetti. Bu konudaki mevzuatta çok kapsamlı değişiklikler yapıldığını ifade eden Çıtırık, “Ancak TBMM, yasa yapma tekniğine ve Meclis'in çalışma esaslarına aykırı bir şekilde kanun yapmaya devam etmektedir. Kanun çalışmalarında konunun muhatabı kesimlerin görüşleri alınmamakta. İlgili bakanlığın getirdiği taslak yasalaştırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri başlığı ile hazırlanan kanun tasarısının içerisine internetle ilgili düzenlemeler de eklendiğini dile getiren Çıtırık, “İnternette sayfaların kapatılmasını kolaylaştıran IP numarasında kısıtlama yapılıyor. Yeni yasa tasarısı ile istenilirse tek tweet, sayfa veya tüm web sitesine erişiminin kısıtlanması kolaylaştırılacaktır." diye konuştu.

İktidarın her alanda olduğu gibi temel hak ve özgürlüklerin kullanımını kısıtlayacak çalışmaları sürdürdüğünü savunan Çıtırık, şöyle devam etti: “Özel hayatın gizliliği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerine bağlı olarak–gecikmesinde sakınca bulunan hallerde– doğrudan TİB veya Ulaştırma Bakanlığı talimat vererek dört saat içerisinde internet sitesi kapatılabilecektir. İnternet sitelerine erişim sağlayan şirketler, erişim sağlayıcıları birliği adına örgüt oluşturacaklar. TİB veya Ulaştırma Bakanlığı talimatı bu çatı örgütüne verecek. Eğer talimat 4 saat içerinde uygulanmazsa bu çatı örgütüne ceza verilecektir. Tüm firmalar erişim sağlayıcı birliğine üye olacak. Firmalar kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip, iki yıl boyunca saklayarak internete bağlananları bir nevi fişleyecekler.”

İnternet sitelerinin kapatılması için mahkeme kararı gerekmezken kapatılan sitenin açılması için sahibinin mahkemeye başvurarak, dava sonuçlanıncaya kadar beklemesi gerektiğini bildirin Çıtırık, “Türkiye bir hukuk devleti ise temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması ancak kanunla ve mahkeme kararı ile yapılabilecektir. Talimatla, kanun hükmünde kararname ve genelgelerle ülke ve adliye yönetilemez. Kapatma kararında verilen talimata karşı yargı yolunun açık olmaması en temel eleştirilerimizden birisidir. Getirilmek istenen düzenlemeler aynı zamanda AİHS'nin ifade özgürlüğü başlığına da aykırılık teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu.

İktidarın iki dudağı arasında yürütmenin müdahalesi şeklinde getirilmek istenen düzenlemeleri doğru bulmadıklarını açıklayan Çıtırık, bu anlayışı kınadı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×