Yazıcı: Seyyid soyundan olduğumuzu bilmiyorduk

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Hz. Peygamber (SAV)'in soyundan olan bir zata ait mezar taşı bulmasının ardından araştırmalarını devam ettiren edebiyat öğretmeni Recep Çetin, zatın hem torununun torununa hem de yeni mezar taşlarına ulaştı.

Yazıcı: Seyyid soyundan olduğumuzu bilmiyorduk
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:33

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Hz. Peygamber (SAV)'in soyundan olan bir zata ait mezar taşı bulmasının ardından araştırmalarını devam ettiren edebiyat öğretmeni Recep Çetin, zatın hem torununun torununa hem de yeni mezar taşlarına ulaştı.

Ormanlı Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Eğitimci-Araştırmacı Yazar Recep Çetin, hazırlamaya çalıştığı yeni kitabı için çalışmalarını sürdürüyor. Alaplı-Büyük Tekke köyündeki gördüğü Osmanlıca mezar taşlarını incelemiş, okutmuş ve ilgili taştan hareketle köyde seyyid, yani Hz. Muhammed’in neslinden olan insanların yaşamış olduğunu tespit etmişti. Recep Çetin, bulduğu mezar taşının sahibi olan Yazıcızadeler'den Hacı Osman Ağa’nın hem seyyid olan kardeşinin mezar taşına hem de torununun torunu olan Sinan Yazıcı’ya ulaştı. Sinan Yazıcı ile mezar taşlarının bulunduğu Büyüktekke köyüne gelen Recep Çetin, mezar taşlarının üzerinde yazan Osmanlıca yazılar hakkında bilgiler verdi.

"ZİYARET EDİLEBİLİR HALE GETİRECEĞİZ"

Soyunun çok öncelere dayandığını bildiğini, ancak seyyid soyundan geldiklerini bilmediklerini söyleyen Sinan Yazıcı, dedesinin dedesine ait olan mezar taşlarını bir araya toplayarak ziyaret edilebilecek hale getireceklerini söyledi.

Sinan Yazıcı, şunları söyledi: “Bu taşın sahibi Hacı Osman Ağa, benim altıncı göbekten dedem. Aile şeceremizde en üstte duran kişi. Daha anlaşılır şekilde söyleyeyim. Babamın dedesinin, dedesi oluyor. Bu köyde bizim ailemiz Hacı Osman ağalar olarak bilinir. Seyyid olduğunu bilmiyorduk. O konuda ailemin yaşayan büyükleri de bir şey bilmiyorlar. Ancak devirlerinde yaşadıkları dönemlerde çok önemli misyonlar yüklendiklerine dair izler var. İzler, bu bölgenin Sünnileşme ile ilgili çalışmalar yaptıklarına dair, bu görevi de muhtemelen saraydan aldıklarına dair izler var. Şimdi buradaki taşların çoğu bizim ailemizin büyüklerine ait. Bununla ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Hepsini bir araya getirmeyi, ziyaret edilebilir bir hale getirmeyi düşünüyoruz.”

SEYYİD HACI OSMAN AĞA’NIN 4 KARDEŞİ DAHA VAR

Yeni hazırlayacağı kitap için yaptığı araştırmada 1835 yılında ölen Hacı Osman Ağa’nın mezar taşına ulaşan Recep Çetin, ilerleyen günlerde Hacı Osman Ağa’nın 1831 yılında ölen ağabeyinin mezar taşına da ulaşmış. Büyüktekke köyü için kitap yazan İbrahim Oral’ın kitabına da göz atan Çetin, Hacı Osman Ağa’nın beş kardeş olduğunu öğrenmiş.

Recep Çetin konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şöyle dedi: “Özellikle Büyüktekke köyünün Osmanlı dönemlerinin önemli izlerini taşıdığına yaptığımız araştırmalarda şahit olduk. Köyde yaptığımız çalışmalar esnasında Osmanlıca mezar taşları dikkatimizi çekti. Biz bir mezar taşını okutalım, inceleyelim diye düşünürken yaptığımız incelemede zatın seyyid olduğu bilgisini mezar taşı üzerinden aldık. İsmi Hacı Osman ağaydı. Ardından baktık ki köyde seyyid soyu yaşıyor, en azından bunun bilgisi, bir belgesi olarak taş var. Biz araştırmalarımıza devam ettik. Orada görüldüğü üzere kırık bir taş var. Bu taşın üzerinde de tam kırık yerinde seyyid ibaresi yer alıyor.” CİHAN

Yazıcı: Seyyid soyundan olduğumuzu bilmiyorduk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×