Yaşam savaşı!

Bir parça ekmek için birbirlerini eziyorlar

Yaşam savaşı!
04 Şubat 2014 Salı 10:05

İÇ savaşın devam ettiği Suriye'den 4 ay önce kaçıp Adana'da akrabalarının oturduğu mahalleye gelen bir grup Suriyeli, kalacak yer bulamayınca atıklardan kurdukları derme çatma çadırlarda yaşam savaşı vermeye başladı.

Merkez Yüreğir İlçesi'nin Koza Mahallesi'nde her birinde 7-8 kişinin yaşadığı 60 çadırlık kamp oluşturan Suriyeliler, içme suyunu bir çeşmeden karşılarken, yakındaki caminin tuvaletini kullanıyor. Kış ortasında yalınayak çocuklar her akşam hayırsever fırıncı Mahmut Yüksel'in getirdiği ekmeği kapışırken, ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Zor koşullarda yaşam savaşı veren Suriyelilerin bazıları kent merkezinde dilencilik, kimileri de tarım işçiliği yapıyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçtıklarını anlatan Suriyeliler, Adana'daki akrabalarının yanına geldiklerini ancak kalacak yer sorunu nedeniyle kurdukları derme çatma çadırlara sığındıklarını söyledi. Suriyeliler tek isteklerinin ülkelerine dönmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Sınırımızdan girişte kayıt yaptırmadıkları için resmi çadır kentlere alınmayan Suriyelilerden kamplar dışında yaşamak isteyenler, bir süre zor koşullarda yaşayıp çalışarak para kazanıp, daha sonra kiraladıkları evlerde barınarak çeşitli işlerde de çalışıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×