Yargıtay’dan ‘böcek’ açıklaması

Bugün Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan “Böceğin izi Yargıtay’da” başlıklı habere Yargıtay’dan açıklama geldi.

Yargıtay’dan ‘böcek’ açıklaması
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:58

Bugün Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan “Böceğin izi Yargıtay’da” başlıklı habere Yargıtay’dan açıklama geldi. Yargıtay Birinci Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, benzer haberlerin daha önce Aydınlık ve Yurt gazetelerinde de yayınlandığı, bunun üzerine Başbakanlık Müsteşarlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gerekli yazışmaların yapıldığı ancak cevaben herhangi bir bilgi ve soruşturmanın olmadığının bildirildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Bugün bazı basın ve yayın organlarında "Başbakanın makam odasında bulunan cihazdan çıkan sinyallerin, hemen karşıdaki Yargıtay'a konulan yansıtıcıyla uzağa aktarıldığı belirlendi" ve "Başbakan Erdoğan'ın makam odasından çıktığı iddia edilen dinleme cihazının sinyallerini yansıtan bir aparatın Başbakanlık'ın hemen karşısındaki Yargıtay binasının çatısında bulunduğu öne sürüldü" şeklinde haberler yayınlanmıştır.

Aydınlık Gazetesi'nin 29.12.2012 ve Yurt Gazetesi'nin 30.12.2012 tarihli baskılarında da aynı mahiyette haberlerin yer aldığı kamuoyunun malumudur. Bu yayınlar üzerine kurumumuzca o gün tarihi itibariyle Başbakanlık Müsteşarlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile gerekli yazışmalar yapılmış, cevaben bu konuda herhangi bir bilgi ve soruşturmanın olmadığı tarafımıza bildirilmiştir.

Benzer mahiyet arz eden ve ikinci kez yayınlanan bu haberler üzerine yine ilgili kurumlara gerekli bilgilerin temini adına yazılar yazılmış olup, kurumumuz yasal olmayan bu tür eylemler karşısında ilgili makamlara her türlü hukuki ve fiili yardımda bulunmaya hazırdır. Somut bilgi ve belgelerin tarafımıza intikali halinde de gereğine tevessül edileceği bilinmelidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×