Yargıtay, Sarp Kuray’ın cezasını onadı

'16 Haziran' adlı örgütün kurucusu olduğu, öldürme ve bombalama eylemlerinin talimatını verdiği iddiasıyla yargılanan Sarp Kuray’a, AİHM’in 'adil yargılama hakkının ihlal edildiği' yönündeki kararı üzerine yeniden yargılandığı...

Yargıtay, Sarp Kuray’ın cezasını onadı
02 Temmuz 2014 Çarşamba 15:48

'16 Haziran' adlı örgütün kurucusu olduğu, öldürme ve bombalama eylemlerinin talimatını verdiği iddiasıyla yargılanan Sarp Kuray’a, AİHM’in 'adil yargılama hakkının ihlal edildiği' yönündeki kararı üzerine yeniden yargılandığı davada aldığı müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. 4 kez Yargıtay’dan, bir kez de AİHM’den dönen davada mahkeme 6. kez hüküm verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yapılan karar duruşmasına Kuray’ın eşi ve arkadaşları katıldı. Yerel mahkeme daha önce 4 kez Yargıtay’dan dönen davada mahkeme son olarak müebbet hapis cezası vermişti. Bu ceza Yargıtay tarafından da onanmıştı. AİHM’in adil yargılama hakkının ihlal edildiği yönündeki kararı üzerine İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama talebini kabul etmişti. Yargıtay 9. Ceza dairesi bugün yaptığı karar duruşmasında yerel mahkemenin Kuray’a verdiği müebbet hapis cezasını onadı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Kuray, 16 Haziran adlı örgütün kurucusu olmakla suçlanıyordu. 1986 ve 1991 yılları arasında öldürme ve bombalama eylemleri talimatı verdiği ileri sürülüyordu. 1991 yılında aralarında Kuray’ın bulunmadığı 9 sanık hakkında dava açıldı. 1992 yılında tüm sanıklar tahliye edildi. Bu sanıklar ilk ifadelerinde Kuray’ın talimatıyla eylem yaptıklarını söyledi. Ancak mahkemede bu ifadeleri baskı altında verdiklerini belirttiler.

1993 yılında Kuray, Türkiye’ye döndü ve tutuklandı. Hakkında iddianame hazırlandı ve 1991 yılında açılan dava ile birleştirildi. 1998 yılında beraat kararı verildi. 1999’da Yargıtay suçun vasıf ve mahiyeti tayininde hataya düşüldüğü gerekçesiyle bozdu.

2000 yılında tekrar yargılama başladı ve dosya üçe ayrıldı. Kuray tek sanık olarak yargılanmaya başlandı. 2002 yılında Kuray’a bu kez örgüt üyeliğinden 12,5 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay bu kararı da ek savunma hakkı verilmediği gerekçesiyle bozdu. Ek savunma hakkı verilerek Kuray’a tekrar aynı suçlama ile aynı ceza verildi. Yargıtay bu kez de örgüt kurmaktan müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu.

Yerel mahkeme bu bozmaya uyarak Kuray’ı örgüt kurmak suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay bu cezayı da usul hataları olduğu gerekçesiyle bozdu. Mahkeme eksikleri tamamlayarak son olarak 2008 yılında 5. kez karar verdi ve Kuray’ı müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu ceza 2008 yılı sonunda Yargıtay tarafından onandı. 2 Şubat 2009 tarihinde de Kuray teslim oldu ve tutuklandı. Hakkında 5. kez karar verilen Kuray’ın infazı da başlamış oldu.

2009 yılı Mart ayında avukatları adil yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM’e başvurdu. 24 Temmuz 2012 tarihinde AİHM, adil yargılama hakkının ihlal edildiği yönünde karar verdi. Avukatlar, bu kararla yeniden yargılama ve infazın durdurulması talebiyle yerel mahkemeye başvurdu. Ancak AİHM kararı kesinleşmediği için mahkeme talebi kabul etmedi. AİHM kararına Adalet Bakanlığı 3 ay içinde itiraz etmediği için bu karar kesinleşti ve avukatlar tekrar yerel mahkemeye başvurdu. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, CMK 311 maddesi gereğince AİHM kararına uyarak yeniden yargılama talebini kabul etti. Ancak mahkeme infazın durdurulması talebini reddetti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×