Yargıtay Ergenekon kararını bozdu

Yargıtay Ergenekon'daki beraat kararlarını usülden bozdu.

Yargıtay Ergenekon kararını bozdu
21 Nisan 2016 Perşembe 10:18

Yargıtay yaklaşık 10 yıl önce başlayan Ergenekon davasında nihai kararı verdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından verilen kararda, Ergenekon'un yerel mahkemeler tarafından verilen kararları usül ve esastan bozuldu. Ergenekon Davası'nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması gerektiği yönündeki itirazını haklı bularak, bunu bozma nedeni saydı. 

DANIŞTAY DAVASI AYRILDI

Daire, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon Davası arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilememesini de bozma nedeni yaptı.

DELİL TOPLAMADA USÜLSÜZLÜK

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin oluşumunda ve soruşturma, yargılama, delil toplama aşamalarında adil yargılanma ilkelerine aykırılık bulunduğu tespitini yaptı. ​

ÖRGÜTÜN LİDERİ VE NE ZAMAN KURULDUĞU BELLİ DEĞİL

Daire, "Ergenekon terör örgütü"nün, kim tarafından ne zaman kurulduğunun, suçlarının, hiyerarşik yapısının ortaya konulmaması, liderinin belli olmaması gibi nedenlerle yerel mahkemenin "Ergenekon terör örgütü" kabulünde isabet bulunmadığına hükmetti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Deneme - 2 yıl önce
deneme testt test