'Yapılan yolsuzluklarda akla kara birbirinden ayrılmalı'

Bünyesinde bulundurduğu 38 işadamı derneği ve yaklaşık 9 bin sanayici ve iş adamı üyesi olan Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (GÜNSİAF) ve federasyona bağlı HÜRSİAD, GAPGİAD, SUNDER ve GİKAD dernekleri, yolsuzluk operasyonları ile ilgili bas.

'Yapılan yolsuzluklarda akla kara birbirinden ayrılmalı'
20 Ocak 2014 Pazartesi 14:03

Bünyesinde bulundurduğu 38 işadamı derneği ve yaklaşık 9 bin sanayici ve iş adamı üyesi olan Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (GÜNSİAF) ve federasyona bağlı HÜRSİAD, GAPGİAD, SUNDER ve GİKAD dernekleri, yolsuzluk operasyonları ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Dernekler adına basın açıklamasını gerçekleştiren GÜNSİAF Başkanı Kasım Fincan, yaşanan süreçte adli kovuşturma ve yargılamada yakınları bulunanların kovuşturmayı yapan emniyet ve yargı mensuplarını görevlerinden alınmalarını bir şaşkınlıkla izlediklerini dile getirdi. Yolsuzluk operasyonlarının üzerine gidilmedikçe, konuşulanlar gündem saptırması olarak algılanacağını açıklayan Fincan, yolsuzlukların üzerine gidilerek akla karanın ayrılması gerektiğini vurguladı.

HSYK’DA YAPILMAK İSTENİLEN DEĞİŞİKLİK, MİLLET İRADESİNE SAYGISIZLIK VE VEFASIZLIKTIR

HSYK’nın yapısının ve işleyişinin değiştirilmesine karşı olduklarına dikkat çeken Fincan, “Yapılmak istenilen değişikliklerin 2010 yılında milletimizin ortaya koymuş olduğu iradeye saygısızlık ve vefasızlık olacağını kamuoyuyla paylaşıyoruz.” diye konuştu. Yaşanılan sürecin kısa ve orta vadede ulusal ve uluslararası arenada çok ağır ekonomik ve ticari maliyetler getireceğini belirten Fincan, “Ekonomik büyüme ve gelişme için yurtdışından doğrudan yatırıma, hem de yurtdışından finansman bulmaya ihtiyacı olan Türk ekonomisinin, yurt dışında ‘öngörülebilir bir hukuk devletinden’, ‘bir gecede kanun değiştirilebilen ülke algısı nedeniyle ciddi bir güven, finansman ve yatırımcı kaybına uğrayacağı endişesini taşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

HİZMET HAREKETİ; 'ÇETE, VİRÜS, İN, GİZLİ ÖRGÜT, HAŞHAŞİ GİBİ İFTİRALARLA YAFTALANIYOR

İki ayı aşkın bir süredir Hizmet Hareketi'ni yıpratma, itibarsızlaştırma hatta şeytanlaştırma kampanyalarını üzülerek izlediklerini vurgulayan Fincan, kaygılarını şu şekilde dile getirdi: “Geçmiş dönemde toplumun bir kesimi mürteci, geri kafalı, irticacı, örümcek kafalılar gibi ithamlarla yok edilmeye çalışıldı. Bugün de Hizmet Hareketi aynı itibarsızlaştırma taktiği ile hedefe konularak paralel devlet, çete, virüs, in, gizli örgüt, haşhaşi gibi iftiralarla hiçbir bilgi ve belge ortaya koymadan, hiçbir hukuki temele dayanmadan yaftalanıyor. Bu da toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından anlaşılamaz ve kabul edilemez bulunmaktadır. Hizmet Hareketine gönül veren herkesi derinden üzmekte ve ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına kaygılandırmaktadır. Toplumda oluşan gerginliğe bir an önce son verilmeli, uzlaşmacı bir tavır sergilenerek ortam yumuşatılmalıdır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Meclis Başkanımız, Sayın Başbakanımız ve sayın muhalefet liderleri olmak üzere tüm sorumluları göreve davet ediyoruz.”

BANK ASYA’YA KARŞI YÜRÜTÜLEN GİRİŞİMLER ÇOK CİDDİ BİR SUÇTUR

Ülke ekonomisi hakkında bilgiler veren HÜRSİAD üyesi Ömer Kadayıfçı ise, Bank Asya’ya karşı yürütülen çalışmaları çok ciddi bir suç olduğunu ve sorumlularının ileride yargılanacağını ifade etti. Kadayıfçı, “Bu konuda ileride çok büyük mahkeme olacaktır. Çünkü bu çok büyük suç. Bunların hepsi kayıtlı. Bir anda devletin kurumları ve bazı özel sektör kurumları bir bankayı yok etmek için bir gecede bir sürü para çekiyorlar. Allah’tan beceriksizler, bir gün önceden açıklama yaptılar da banka tedbir aldı. İnsanlar götürdü para yatırdı. Yoksa el koyabilirlerdi. Bu çok ciddi bir suçtur. İleride mutlaka yargılanacaklar ama, şuan ki yargının bunu yapabileceğini sanmıyorum.” diye konuştu.

2007’den bu yana gayrisafi yurtiçi hasıla döviz bazında Türkiye'nin hiç büyümediğine dikkat çeken Kadayıfçı, şunları kaydetti: “2003 yılında 21. büyük ekonomiydik. Şuanda 17. ekonomi konumuna geldik. Peki neyle büyüdük? İhracatta 20’inciydik. O zaman ihracatta 15. sıraya gelmiş olmamız lazım. Şuanda dünya ihracat liginde 30. sıradayız. Biz tüketerek büyüdük. Şuanda ülkemizin toplam dış borcu 2002 yılında 125 milyar dolar iken şuan tam 400 milyar dolara geldi. Bu ülkemizin toplam borcudur.” CİHAN

'Yapılan yolsuzluklarda akla kara birbirinden ayrılmalı'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×