Yakutiye Belediyesi, ekonomik çöp uygulamasını başlattı

Erzurum merkez Yakutiye Belediyesi, ambalaj atıkları yönetimi farkındalık eğitimi için öğrencileri hedef kitle olarak belirledi. Belediye Başkanı Ali Korkut, bu amaçla Aydın Doğan İlköğretim Okulu ile Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesinden...

Yakutiye Belediyesi, ekonomik çöp uygulamasını başlattı
16 Mayıs 2014 Cuma 15:23

Erzurum merkez Yakutiye Belediyesi, ambalaj atıkları yönetimi farkındalık eğitimi için öğrencileri hedef kitle olarak belirledi. Belediye Başkanı Ali Korkut, bu amaçla Aydın Doğan İlköğretim Okulu ile Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesinden başlayan eğitim programları ile ekonomik çöplerin ayrıştırılması için ilk adımın atıldığını söyledi.

Yakutiye Belediyesi, gelişmiş ülkeler ve batıdaki birçok şehirde uygulanan evsel atıklar ile ambalaj atıklarının ayrıştırılarak toplanması yönetimini hayata geçiriyor. Belediye Başkanı Ali Korkut, bu amaçla okullarda farkındalık eğitimleri programı düzenlediklerini, pilot bölge uygulamalarıyla sürecin işleyeceğini belirtti. Ali Korkut, "Ambalaj atıkları, evsel atıklardan ayırmayı amaçlayan bir eğitim programı düzenledik. Ambalaj atıkları; kağıt, karton, pet şişeler, plastik ve metal geri kazanımı olan atıkların ayrılması için uygulama başlattık. Doğu'da ilk olan bu uygulamayla belediye bütçesinden temizlik için ayrılan miktar yüzde 40'lara varan oranlarda düşecek. Bundan daha önemlisi, geri kazanımı sağlanabilecek atıkların değerlendirmesiyle ekonomiye ciddi dönüşler olacak. Halkımızın bu noktada duyarlı davranarak evsel atıklar ile ambalaj atıkları dediğimiz dönüşümü olan atıkların ayrı toplanması noktasında hassas davranmaları. Ekmekte veya başka noktalarda yapılan ısraf kadar, hatta bundan daha etkin bir ısraf geri kazanımı olabilecek atıklarda yaşanıyor. Batı bu işi çözmüş, biz gecikmiş olmakla birlikte bu ısrafın önüne geçmeliyiz." dedi.

FARAKINDALIK EĞİTİMİ

Ambalaj atıkların ayrıştırılması farkındalık eğitimi için ilk uygulama Aydın Doğan İlköğretim Okulu ile Hacı Sami Boydok Anadolu Lisesinde başladı. Çocukların önem kazandığı uygulamada, toplumun daha duyarlı olması isteniyor. Ambalaj atıklarının, evsel atıklardan ayırmayı amaçlayan eğitim programının yanı sıra pilot mahallelerde uygulamada önümüzdeki hafta itibariyle başlayacak. Ambalaj atıkları, kağıt, karton, pet şişeler, plastik ve metal geri kazanımı olan atıkların ayrılması ile öncelikli olarak belediye bütçesi temizliğe ayrılan oranlarında yüzde 40'lara varan düşüşler yaşayacak. Ayrıca atıkların geri dönüşümü ekonomiye istihdam ve ekonomik girdi dönüşümü sağlayacak. Uygulama Üniversite lojmanları ile Hilalkent semtlerinde başlatılacak. Ali Korkut, pilot uygulamanın başlatılacağı iki mahalle ile tüm kamu kuruluşlarına poşet ve koridor kutuları dağıtılacağını söyledi. Korkut, 4 aşamada tüm ilçeye uygulanacak programla milyonlarca liralık kazanımın şehre dönüş yapacağını ifade etti.

CİHAN

Yakutiye Belediyesi, ekonomik çöp uygulamasını başlattı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×