Yağmur sel olunca, dere yataklarının kaybolduğu ortaya çıktı

Adana'da iki gün boyunca yağan şiddetli yağış, derelerin de yanlış imar düzenlemeleriyle ortadan kalktığını gözler önüne serdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bir saatte metrekareye 70 kilogram yağışın düştüğünü...

Yağmur sel olunca, dere yataklarının kaybolduğu ortaya çıktı
08 Haziran 2014 Pazar 16:43

Adana'da iki gün boyunca yağan şiddetli yağış, derelerin de yanlış imar düzenlemeleriyle ortadan kalktığını gözler önüne serdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bir saatte metrekareye 70 kilogram yağışın düştüğünü hatırlatarak, "Yapılaşma oluşturulurken tabiata saygı gösterilmemiş. İncelemelerde de açıkça görülüyor ki dere yatakları bir yerden sonra kayboluyor. Yanlış imar düzenlemeleri ve yapılaşma, dereleri ortadan kaldırmış.” dedi.

Başkan Sözlü, yağmur sebebiyle oluşan selden zarar gören yerlerde incelemelerde bulundu, ASKİ çalışmalarını denetledi. Çukurova ilçesi Güzelyalı ve Toros mahallelerinin ardından Mavi Bulvar, Tellidere ile Sarıçam ilçesinde su baskınına maruz kalan alanları, ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar’la inceleyen Başkan Sözlü, mahalle sakinlerinin evlerine de konuk olup sorunlarını dinledi.

Başkan Sözlü, “İki gün boyunca ortalama değerlerin çok üzerinde yağmur yağdı. 6 Haziran Cuma günü 1 saatte metrekareye 70 kilogram, 7 Haziran Cumartesi günü de 15 dakika içinde metrekareye 35 kilogram yağmur düştü. Elbette afetin zararlarını artıran insani nedenler var. Allah, arazinin içine kendine göre bir denge koymuş. Dereler de tabiatın bir parçası. Yapılaşma oluşturulurken tabiata saygı gösterilmemiş. İncelemelerde de açıkça görülüyor ki dere yatakları bir yerden sonra kayboluyor. Yanlış imar düzenlemeleri ve yapılaşma, dereleri ortadan kaldırmış.” diye konuştu.

"BODRUM KATLARINI İŞ YERİ YAPMAYIN”

Afetin, yoğun yağışın yanı sıra yanlış belediyecilik, şehircilik ve imar uygulamaları, doğanın yapısına saygılı olunmaması, yapılaşmanın yoğunluğu gibi sebeplerden ortaya çıktığını kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle dedi: “Vatandaş, apartmanların bodrum katını kiralamasın, buralarda spor kulübü açmasın, mağaza, mobilya deposu olarak kullanmasın, market işletmesin. O bodrumlar apartmanların deposu olarak inşa edilmiş. Bodrumlardan doğacak sorunlardan dolayı belediye olarak mesuliyet kabul etmiyoruz. Tamamen insani nedenlerden dolayı buralarla ilgili olarak belediyemizin olanaklarını seferber etmiş durumdayız. Birileri kira geliri için ya da ucuz mekan elde etmek amacıyla bodrumları olası afetlere karşı savunmasız iş yerleri haline getirmesin.” CİHAN

Yağmur sel olunca, dere yataklarının kaybolduğu ortaya çıktı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×