Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

Osmaniye'de, Vergi Haftası kutlamaları kapsamında, gelir ve kurumlar vergisi rekortmenlerine düzenlenen törenle plaketleri verildi.

Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

Osmaniye'de, Vergi Haftası kutlamaları kapsamında, gelir ve kurumlar vergisi rekortmenlerine düzenlenen törenle plaketleri verildi.

Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Osmaniye Defterdarı Niyazi Özkaya, kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağının vergiler olduğunu söyledi.

Geçen yıl genel bütçe toplam gelirleri tahakkuk toplamının 727 milyon 211 bin 585 TL olduğunu aktaran Özkaya, “Toplam tahsilâtı 394 milyon 669 bin 251 TL tahsilat oranı 54’tür. Vergi gelirleri tahakkuk toplamı: 501 milyon 340 bin 984 TL. Tahsilât toplamı ise 345 milyon 759 bin 151 TL olup, tahsilat oranı yüzde 69’dur. Yine ilimizde genel bütçeden yapılan harcamalar toplamı 908 milyon 987 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Osmaniye'de genel bütçe gelirlerinin, bütçe giderlerini karşılama oranı tüm gelirler bazında yüzde 43.4'dür. Bu oran vergi gelirleri bazında ise yüzde 38'dir." diye konuştu.

Mükellef sayısının 18 bin 807 olduğunu belirten Defterdar Özkaya, bunların bin 776'sının kurumlar, 10 bin 588'inin gelir vergisi ve 6 bin 543'ünün ise basit usul mükellef olduğunu kaydetti.

Osmaniye Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Fettahlıoğlu ise cumhuriyet tarihi boyunca en doğru vergi sisteminin arayışının sürdüğünü ifade ederek, "Düzenli vergi ödeme alışkanlığının kazanıldığı ülkeler, demokratik hukuk devletinin normlarını yakalamış toplumlardır." ifadelerini kullandı.

Törenin devamında 2012 beyanlarına göre, gelir ve kurumlar vergisinde dereceye girenler ile mükellefiyetlerini tam ve zamanında yerine getirenlere Vali Mehmet Oduncu tarafından ödülleri verildi.
Vergi rekortmenlerini tebrik ederek plaketlerini veren Vali Oduncu, "Hepimizin beklentisinin, vergide adaletin sağlanması ve vergi bilincinin yerleşmesi olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili ülkemizde çok güzel çalışmalar yapıldı, hala da yapılmaya devam ediliyor.” açıklamasında bulundu.

Tören Adana Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Korosunun konseri ile sona erdi. CİHAN

Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×