Velilere uyarı: Karne için çocuklarınızı suçlamayın

Zambak Yayın Grubu Kültür Kitapları Yayın Yönetmeni ve eğitim uzmanı Mehmet Azim, velilere yaz tatili ile ilgili uyarılarda bulundu. Karnenin bir sonraki yıla güzel bir başlangıç için fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen...

Velilere uyarı: Karne için çocuklarınızı suçlamayın

Zambak Yayın Grubu Kültür Kitapları Yayın Yönetmeni ve eğitim uzmanı Mehmet Azim, velilere yaz tatili ile ilgili uyarılarda bulundu. Karnenin bir sonraki yıla güzel bir başlangıç için fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Azim, karnesinde düşük not olan öğrencilerin, velilerinin de huzursuz olduğunu ve çoğu zaman düşük not nedeniyle çocukların suçlandığı kaydetti.

2013-2014 eğitim öğretim yılı 13 Haziran’da dağıtılacak karnelerle sona eriyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen yaz tatiline giriyor. Zambak Yayın Grubu Kültür Kitapları Yayın Yönetmeni ve eğitim uzmanı Mehmet Azim yaptığı açıklamada, yaz tatili dolayısıyla hem öğrencilere hem ailelerine uyarılarda bulundu. Tatilin nasıl ve nerede geçirileceği ile ilgili öğretmenin de fikri alınması gerektiğini ifade eden Azim, şunları söyledi:

"Öğrenciler ve veliler karnede kendi durumlarını öğrenecek. Böylece bir değerlendirme fırsatı elde edecekler. Sıkıntılı ve istenmeyen bir durum varsa uygun çözüm yolları üretilmelidir. Çocuklar tatile girmeden önce öğretmenle görüşmeli. Birlikte uygun bir çözüm üretmek yararlı olur. Öğrenciyi olumsuz bir şekilde sorgulamak yerine daha yakın bir ilgi göstermek gerekir. Özellikle şehir hayatındaki temel sıkıntı, aile bireylerinin, istenen ölçüde bir araya gelememeleri ve birbirini dinleyecek şartları oluşturamamalarıdır. Tatilde öğrencilerin oyuna ayırdıkları zaman kadar okumaya da zaman ayırmaları gerekir. Bu konuda, iyi hazırlanmış tatil kitapları ve yardımcı kitaplar yararlı olur. Özellikle, uygun çocuk oyunlarının, hayatı öğrenmede büyük etkisi vardır.''

Mehmet Azim, televizyon ve bilgisayar karşısında gereğinden fazla zaman harcamanın çocukların ruh ve beden sağlıklarını olumsuz etkilediğine de değinerek, ''Bu konuda veliler hem örnek hem de uyanık olmalıdır. Anlamsız, uygunsuz, şiddet içeren programlar, öğrencilerin davranışlarında olumsuz etkilere sebep olmaktadır." bilgisini verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×