Vazgeçmenin vakti geldi! Sigaraya son…

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Sigarayı Bıraktırma Grubu, sigara bırakmanın önemine dikkat çekmek amacıyla önemli bir konferans düzenledi. “Vazgeçmenin Vakti Geldi! Sigaraya son” isimli konferansta konuşmacılar sigaranın...

Vazgeçmenin vakti geldi! Sigaraya son…
11 Temmuz 2014 Cuma 15:23

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Sigarayı Bıraktırma Grubu, sigara bırakmanın önemine dikkat çekmek amacıyla önemli bir konferans düzenledi. “Vazgeçmenin Vakti Geldi! Sigaraya son” isimli konferansta konuşmacılar sigaranın zararlarının yanı sıra bırakmak için neler yapılması gerektiğini de anlattı.

Prof. Dr. Neslihan Boyan’ın koordinatörlüğünü, Dr. Sedat Kuleci’nin ise danışmanlığını yaptığı konferans Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirildi. Tıp Fakültesi Stajyer Doktorlarından Dr. Agit Olgun, Dr. Suat Kurt, Dr. Sena Nur Minen, Dr. Sait Kuzhan, Dr. Naile Betül Nacar katılımcılara “Vazgeçmenin vakti geldi” temalı sunumlarını gerçekleştirdi.

Seminerde “Sigara ve Bağımlılık” başlıklı bir sunum yapan Dr. Suat Kurt, kişilerin sigaraya başlamalarının merak, anne baba içmesine özenme, TV reklamları, sıkıntı azaltma, kendini ispatlama gibi nedenlere dayandığını belirtti. Dr. Kurt, genel olarak sigaranın içindeki maddelerin arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, amonyak, karbondioksit, nikotin olduğunu belirterek “Sigarada 4000’den fazla zehir var. Eğer azimle sigaradan kurtulmak istiyorsanız tüm etkilerini gözden geçirin, riskleri vurgulayın, kazançlarınızı düşünün ve bunları tekrarlayın.” dedi.

“Sigaranın Zararları” konulu sunumu ile katılımcılara bilgi veren Dr. Sena Nur Minen ise sigaranın akciğer kanseri, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), damar darlığı, uzuv kayıpları, cilt kırışıkları, ağız hastalıkları, katarakt, ve görme kayıplarına neden olduğunu belirterek, “Kalp ve damar hastalıkları için primer risk faktörü sigaradır. Ağız kanserlerine sebep olmaktadır, kanser ve kalp hastalığına bağlı ölümlerin yüzde 14-20’si sigaraya bağlı.” diye konuştu.

Konferans, ÇÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalından Dr. Oya Boyder’in, katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×