Vatandaşlara ücretsiz kanser tarama imkanı

Kanser merkezlerinde artık meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanseri taramaları ücretsiz olarak yaptırılabilecek.

Vatandaşlara ücretsiz kanser tarama imkanı
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:43

Kanser merkezlerinde artık meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanseri taramaları ücretsiz olarak yaptırılabilecek. Erzurum Halk Sağlığı Şube Müdürü Uzman Hemşire Meltem Serttaş, Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de ücretsiz olarak bu hizmetin verildiğini söyledi.

Uzman Hemşire Serttaş, yeni tahminlere göre dünyada yeni tanı alan kanserli hasta sayısı ve kanserden kaynaklanan ölümler bir önceki tahminlere göre arttığını belirterek, "GLOBOCAN 2012 verilerine göre 2012 yılında Dünya’da toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmiş ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm olmuştur. Dünya’da en çok tanı konulan kanserler akciğer yüzde 13,0, meme yüzde 11,9 ve kolon yüzde 9,7 iken kanserden ölümlerin ise en çok akciğer yüzde 19,4, karaciğer yüzde 9,1 ve mideden yüzde 8,8 gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu şekilde kanser artış hızının devam etmesi durumunda, dünya nüfusunun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak 2025 yılında toplam 19,3 milyon yeni kanser vakası olacağı belirtilmiştir.” dedi.

HASSASİYET GÖSTERİN

'Gerek kanser vakalarının yüzde 56,8 gerekse de kanserden kaynaklanan ölümlerin yüzde 64,9 yarısından fazlasının az gelişmiş ülkelerde olduğu gösterilmiştir' diyen Serttaş, kanserden kaynaklı ölümlerin azaltılması için kanserin erken evrede yakalanması gerektiğini ifade etti. Serttaş şunları kaydetti: “Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde kanser sıklığı giderek artmakta, bu artış kanser tarama programlarına başlanması gerekliliğini ortaya koymuştur. Tanısı erken konulabilen, dolayısıyla tedavi şansı daha yüksek olan ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme ve rahim ağzı, hem erkek hem de kadınlarda ise bağırsak kanseri geliyor. Sağlıklı kişilerde belirli aralıklarla yapılacak olan kanser taramalarıyla (muayene ve tetkiklerle) kanserin erken dönemde fark edilmesi mümkündür. Dünyada ve ülkemizde taraması yapılabilen yani hastalık hiç belirti vermeden erken dönemde tespit edilebilen üç kanser türü vardır. Bunlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseridir. 30-65 yaş arası her kadının 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması yaptırması gerekmektedir. Bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan testi yapılarak bakılır. 50-70 yaş arası kadın ve erkek nüfus tarama kapsamına girmekte olup, TSM’lerde ve KETEM’de ücretsiz olarak bu hizmet verilmektedir. 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin yılda bir gaitada gizli kan testi ile bağırsak kanseri taramasını yaptırması gerekmektedir. Meme kanseri taraması mamografi çekilerek yapılır. 40-69 yaş arası bayanları kapsamakta olup, il merkezinde KETEM ve Buhara Hastanesinde ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×