Vatandaşın Yeni Kabusu: 444'lü Numaralar

Türk Telekom üzerinden alınan 444'lü sahte yetkili servis numaraları vatandaşın kabusu oldu. Numaraların arkasından dolandırıcılar çıktı.

Vatandaşın Yeni Kabusu: 444'lü Numaralar
14 Mart 2015 Cumartesi 09:29

Haksız yoldan yatırım elde etmeyi uğraş biçimine getiren sahtekârlar gözünü şimdi de ak eşya servislerine dikti. '444'lü numaralar satın sektör dolandırıcılar, ak eşyasını onarım ettirmek dileyen vatandaşları mağdur ediyor. Bilmeden bu çizgileri arayan tüketiciler, sorunlarını çözemedikleri bunun şeklinde paralarını da kaptırıyor.

HER PATRON ALABİLİYOR

Türk Telekom'dan her kuruluş sahibinin kolaylıkla edinebildiği bu hatlar, yekün 1.764 lira karşılığında veriliyor. Beş hat için bir kereye mahsus 945 lira bağlantı ücreti ve 819 lira beyhude numara ücreti ödeyen her patron, bütün aramalara açık bulunan '444'lü hatlardan alabiliyor.

'LOGOYU GÖREN ŞÜPHELENMİYOR'

Sahtekârların yeni numarasının '444' lü hatlar olduğunu belirten Tüketici sorunları Derneği (TÜsODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 'Her dileyen bu hatlardan alamamalı' uyarısında bulundu.

Dolandırıcı servislerin kartvizitlerinde oldukça çok tanınmış markanın logosunun olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, 'Logoyu gören tüketici, karşısındaki yetkili servisten de şirketinden de ilk evrede şüphelenmiyor. Tâ ki ikinci kere 444'lü numarayı çevirip karşısında bir muhatap bulamayana kadar' diye konuştu.

SERVİS ÜCRETİ 170 LİRA

İstanbul Ataşehir'de oturan Yaşar Sönmez'in başına tam da böyle bir hadise gelmiş. Dört ay evvela arızalanan buzdolabını onarım ettirmek için bilinmeyen numara servisi 118 80'i arayarak yetkili bir servis numarası dileyen Sönmez, kendisine verilen '444'lü bir numarayı arayarak servisi evine çağırmış. Eve gelen düzmece servis elemanları, arızayı giderdiklerini söyleyerek 'hizmet bedeli' şekilde 170 lira almışlar.

Bir ay sonra bozukluk tekrarlandığında tıpkı numarayı arayan Sönmez, cevap alamayınca yine 11880 üstünden öteki bir servis numarası almış. Bu sefer şansı yaver giden Sönmez, buzdolabını 62 Lira karşılığında gerçek servis elemanlarına onarım ettirmiş.

NASIL ALINIYOR?

'444'lü bir hat alabilmek için sıfırdan kurulan kuruluş sahiplerinden nüfus kağıdı fotokopisi, yetki belgesi, şirketin etkinlik belgesi, ticari sicil kaydı, vergi levhası ve imza sirküleri isteniyor. Yani kağıt üzerinde şirketi bulunan herkes '444'le başlayan bir telefon numarası alabiliyor.

GARANTİYE DE BOZUYORLAR

İsmini eda etmek istemeyen öteki bir tüketici ise yetkisiz servisle internet üstünden bulduğu 444'lü numarayı çevirerek tanışmış. Buzdolabının ısı ayarını belli eden numaratörü onarım etmek için çağırılan servis, bozuk parçayı götürüp yenisini getirmiş. Ancak bozukluk devam edince yine gelip evvela buzdolabının hortumunu sonra da kablosunu değiştirmişler. Garanti belgesini imzalayıp, tüketiciden de servis ücreti şekilde 300 lira nakit almışlar. (Kaynak: Millet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×