Vanlı STK'lar, Halepçe katliamını andı

Van’da faaliyet gösteren çok sayıdaki Sivil Toplum Kuruluşu (STK), Halepçe Katliamı'nın 26.

Vanlı STK'lar, Halepçe katliamını andı
16 Mart 2014 Pazar 19:18

Van’da faaliyet gösteren çok sayıdaki Sivil Toplum Kuruluşu (STK), Halepçe Katliamı'nın 26. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Programa katılan Halepçe Katliamının tanıklarından Hewler Selahattin-i Eyübi Üniversitesinden Dr. Tarıq Muhammed, "Esir bir şehir söylesen o da savunmasız mazlum Halepçe’dir. Ben Allah’ın lütfu olarak kurtulmuşum. Bombardıman günlerce sürdü. Bacımı yıllar sonra İran’da buldum." dedi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder) Van şubesi ve çok sayıdaki sivil toplum kuruluşu, Halepçe Katliamı'nda hayatını kaybeden insanlar için Van Ticaret ve Sanayi Odası Erek Salonu’nda anma etkinliği düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte açılış konuşmasını, Mazlumder Van Şube Başkanı Yakup Aslan yaptı.

20. yüzyılda tüm insani değerlere karşı geliştirilen en korkunç vahşetin Halepçe Katliamı olduğunu söyleyen Aslan, katliamın 26. yılına girildiğini hatırlattı. Aslan, katliamın meydana geldiği 16 Mart 1988’i şöyle anlattı: "Takvim yaprakları, o günü gösterdiğinde savaş uçaklarının ürküten sesi, zamana hakim olmuştu. Bombalar tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirme yolunda, kentin kalbini parçalıyordu. 16 Mart'ta zaman dondu, çocuklarımız, kadınlarımız, eline sapan bile almamış gençlerimiz, o topraklarda ‘kurulmasından korkulan bir Kürdistan devleti’ yüzünden sonsuza kadar donup kaldılar.”

Halepçe Katliamı'nın tanıklarından Hewler Selahattin-i Eyübi Üniversitesi'nden Dr. Tarıq Muhammed ise dünya zulüm haritası çıkartılsa bunun da Kürt halkına yapılanların olduğunu ifade etti. Muhammed, konuşmasına şöyle devam etti: “Esir bir şehir söylesen o da savunmasız mazlum Halepçe’dir. Ben Allah’ın lütfu olarak kurtulmuşum. Bombardıman günlerce sürdü. Bacımı yıllar sonra İran’da buldum. Dünya, bu zulme hep sessiz kaldı. Nerede Müslüman kardeşlerimiz. Halepçe, Müslümanlıkta, kardeşlikte, sivil millet olarak Kürtlüğün zirvesidir. Halepçe, Kürt mazlumiyetinin sembolüdür. Yaralarımız henüz derman bulmadı. Kürt Müslüman halkın her geçen gün mazlumiyetinin haklılığı görünüyor."

Van Diyanet Mensupları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (VAN-DİYADER) Başkanı Felemez Karedeniz de Halep katliamı üzerinden değil 26 yıl, yüzlerce 26 yıl geçse de yaşananların unutulmayacağını söyledi. Katliamı unutturmayacaklarının altını çizen Karadeniz, “Halepçe katliamının mesebbiplerini Yüce Allah, bu dünyada olduğu gibi, ahirette de rezilu rüsva edecek, cezalandıracaktır. İnşallah. Biz buna inanıyor ve inanıyoruz ki o zalimlerin rolüne soyunan her kim olursa olsun, sonu Saddam ve yandaşlarından farklı olmayacaktır." diye konuştu. Konuşmalardan sonra program, Halepçe Katliamı’nın belgeseli ve şiir dinletisiyle son buldu.


CİHAN

Vanlı STK'lar, Halepçe katliamını andı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×