Van ve çevre illerdeki yaralı hayvanlar otel konforunda tedavi edilecek

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van ve çevre illerde yaralanıp tedavi görmesi gereken yabani hayvanların barınması için bir hayvan oteli yaptı.

Van ve çevre illerdeki yaralı hayvanlar otel konforunda tedavi edilecek
04 Şubat 2014 Salı 16:08

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van ve çevre illerde yaralanıp tedavi görmesi gereken yabani hayvanların barınması için bir hayvan oteli yaptı. 55 dönümlük arazi üzerinde ve hayvan otelini de içinde barındıran Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nde tedavi gören hayvanların bakımı ve doğaya tekrar uyumu sağlanacak.

Van YYÜ tarafından üniversite kampüsünde 55 dönümlük arazi üzerine kurulan Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürlüğü hizmete açıldı. Van ve bölgede yaralanan yaban hayvanlarının bakımının yapılacağı merkezde hayvanların rahat etmesi için de her türlü konfor düşünüldü. Hayvanların soğuktan ve aşırı sıcaklardan rahatsız olmaması için merkezde açık ve kapalı odalar ile kafesler bulunuyor.

Açılışta gazetecilere açıklama yapan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, böyle bir merkezin bölgede ilk, Türkiye'de ise sayılı olduğunu söyledi. Van ve bölgesinin hayvan popülasyonu bakımından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu dile getiren Battal, "Bu nedenle de bölgede birçok hayvan yaralanıyor ya da avcılar tarafından vuruluyor. Bu hayvanların bakımı için daha önce de burada hayvan hastanemizde çalışmalarımız vardı. Biz burayı geliştirerek bu merkezi buraya 55 dönümlük arazi üzerine taşıdık. Bundan sonra burada hizmet vereceğiz." dedi.

YYÜ Yaban Hayvanları Koruma, Rehabilitasyon, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan da daha önce verdikleri bir sözde, 'Van'da hiçbir göçmen kuş yaralı ve bakımsız kalmayacak' dediklerini hatırlattı. Lokman, yaptıkları çalışmalar hakkında şöyle bilgi verdi: "Merkezimizde bu yıl 21 tane hayvan tedavi edildi. Bunlardan 6 tanesini doğaya bıraktık. Bunlar şahin, doğan, kekrene, kartal ve bir tane de akbaba çeşidi olmak üzere hayvanları doğaya bıraktık. Şimdi elimizde 3 tane büyük orman kartalı ve 1 tane şahinin tedavisi tamamlanmış doğaya bırakılmak üzere, havaların düzelmesini bekliyoruz. Biz burada yabani hayvanların korunması, tedavisi ve geliştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Her yıl Adır Adası ve Erçek Gölü’ndeki hastalıklara ve salgınlıklara müdahale etmekteyiz." CİHAN

Van ve çevre illerdeki yaralı hayvanlar otel konforunda tedavi edilecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×