Van Tekstilkent'le hayat bulmaya hazırlanıyor

Van'da 2014 yılının sonuna kadar açılması planlanan tekstilkentin kalifiyeli eleman ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan ‘Tekstilkentte İstihdam Edilecek Kişilerin Eğitilmesi’ projesi kapsamında, yaklaşık 8 bin kişiye eğitim verilecek....

Van Tekstilkent'le hayat bulmaya hazırlanıyor
14 Temmuz 2014 Pazartesi 19:03

Van'da 2014 yılının sonuna kadar açılması planlanan tekstilkentin kalifiyeli eleman ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan ‘Tekstilkentte İstihdam Edilecek Kişilerin Eğitilmesi’ projesi kapsamında, yaklaşık 8 bin kişiye eğitim verilecek. Tekstilkentin faaliyete geçmesiyle burada ilk etapta 5 bin 500 ile 8 bin 800 arası istihdam sağlanacağını söyleyen Van Valisi Aydın Nezih Doğan, projeye başlanırken 34 milyon liraya mal olması planlanan projenin, revizelerle birlikte 50 milyon liralık bir projeye dönüştüğünü ifade etti.

Van'da 2011 yılında meydana gelen iki depremin ardından, Van Ticaret Odası (VATSO) ile İl Özel İdaresi tarafından başlatılan 'Cazibe Merkezleri Projesi' kapsamında oluşturulan 'Tekstil kent' ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Van-Gürpınar yolunun 10'uncu kilometresinde 300 dönümlük arazi üzerine yapımı devam eden Tekstil Kent ile ilgili Van Valisi Aydın Nezih Doğan, valilik toplantı salonunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İŞGEM Koordinatörü Mahmut Gedik basını bilgilendirme toplantısı yaptı. Vali Doğan, 'Tekstilkentte İstihdam Edilecek Kişilerin Eğitilmesi' projesi kapsamında, isteyenlere kurs verileceğini açıkladı.

Projeye başlanırken 34 milyon liraya mal olması planlanan projenin, revizelerle birlikte 50 milyon liralık bir projeye dönüştüğünü ifade Van Valisi Aydın Nezih Doğan, değişikliklerle projenin 31 bin 500'den 50 bin 400 metre kare kapalı alana dönüştüğünü kaydetti. Doğan, kurulması planlanan 32 atölyeye şimdiye kadar 63 firmanın başvurduğunu belirterek, "Bu firmalardan 17 tanesi fizibilite raporlarını da gönderdiler. 63 firmanın bize gösterdiği toplam yatırım miktarı 167 milyon lira. Bize fizibilitesini gönderen 17 firmanın da yıllık ciro olarak gösterdiği miktar 136 milyon lira. Bir de isteyen girişimciye hazırlanmış 26 tane parselimizi de verebileceğiz. Dolayısıyla bizim varsayımımız birinci etapta 5 bin 500 ile 8 bin 800 arasında bir istihdam oluşabileceğini değerlendiriyoruz." dedi.

Tekstilkent'in tamamlanmasıyla birlikte 8 bin 800'e ulaşabilecek bir istihdam beklediklerini belirten Doğan, ancak tamamıyla tekstil alanında uzmanlaşmış firmalarda çalışacak kalifiyeli eleman eksikliğini düşünerek 'Tekstilkentte İstihdam Edilecek Kişilerin Eğitilmesi' projesini hazırladıklarını ifade etti.

Firmalara ihtiyaç duyacakları elemanları sağlamak amacıyla kentin değişik noktalarında eğitim merkezleri kurduklarını ve eğitimlerin 500 kişiyle başladığını kaydeden Vali Doğan, "Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) internet adresi üzerinden başvurular başladı. Biz seri makineci ile overlok alanında eleman yetiştireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın devam eden 'Okullar Hayat Bulsun' projesi ile biz elimizdeki okulları bu tür sosyal ve ekonomik projeler için tahsis edebiliyoruz. Bizim 8 okulumuz ile İş Geliştirme Merkezi'nin (İŞGEM) salon atölyesinde hazırlıklar tamamlandı. Toplam 500 genç 2 ay boyunca eğitimden geçecek. Onların sertifika alması sonrası devamında eğitilmiş eleman sayısı artırılacak. Bunun finansman bölümünü İŞKUR, koordinasyonunu İŞGEM, alan ve usta öğretici tahsisini Milli Eğitim Müdürlüğü yürütecek." diye konuştu.

Kentin her yerinden başvuru yapılmasını sağlamak için farklı noktalara atölyeler kurduklarını ve buralarda eğitim vereceklerini anlatan Doğan, tekstilkente yerleşecek firmaların belirlenmesi, firmaların yerleşmesi ve üretim aşaması süresine kadar eğitilmiş eleman ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

CİHAN

Van Tekstilkent'le hayat bulmaya hazırlanıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×