Van'da demokrasi nöbeti sürüyor

Van'da binlerce vatandaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri darbe girişimine tepki gösterdi

Van'da demokrasi nöbeti sürüyor
25 Temmuz 2016 Pazartesi 00:13

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine karşı vatandaşların "demokrasi nöbeti" sürüyor.

Vatandaşlar, Beşyol Meydanı'nda bir araya gelerek, ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle sloganlar eşliğinde darbe girişimini kınadı.

Sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri ve kurum amirlerinin de desteğiyle gerçekleştirilen "demokrasi nöbeti" mitinginde vatandaşlar, "Her şey vatan için", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "İdam istiyoruz", "Türk, Kürt burada, FETÖ nerede?" sloganları atarak, kalkışmaya tepki gösterdi.
Meydanı Türk bayraklarıyla donatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlara hitap eden Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, 10 günden bu yana alanları terk etmeyerek ülkesine, milletine, devletine, iradesine ve demokrasiye sahip çıkan Vanlılara teşekkür etti.

Cuntacıların 15 Temmuz'da alçakça girişimde bulunduğunu anımsatan Çiftçi, şöyle dedi:

"Geçmiş darbelerden çok farklıydı. Pensilvanya'dan gelen alçakla talimatla buradaki kardeşlerimiz şehit edildiler. Onlar, darbe ile bu ülkeyi ele geçirip siyonistlere teslim edeceklerdi ama hamdolsun ki milletimiz buna izin vermedi. Darbe girişimi, siyonist uşakları başarılı olsa bugün ülkemizde Müslüman kanı akacaktı. Onların hedefi bu ülkenin geleceğe sahip çıkmak isteyenlerdi. Onlar kendileri gibi Amerikan uşağı bir nesil istiyordu. Ama kendini bu millete adayan Cumhurbaşkanımız vardı. Bu ülkenin her noktasındaki kardeşlerimizin yola çıkmasıyla sekteye uğrayan bir yürüyüş vardı. Pensilvanyada'ki zat ve onun uşakları bir şeyi unutmuştu. Bu millet istiklal mücadelesi sırasında da, tarih boyuncada da kimsenin sömürgesi altına girmemiştir. İradesini kimseye teslim etmemiştir. Bu millet, onun için cuntacılara, darbecilere gereken cevabı verdi. Allah milletimizden razı olsun."

- "Basın kuruluşları dirayetli bir tutum sergiledi"

Darbe girişimiyle polislerin, vatandaşların acımasızca şehit edildiğini, dünyada eşi görülmeyen bir ihanetin sergilendiğini vurgulayan Çiftçi, şu değerlendirmede bulundu:

"Allah'ın adını kullandılar ama Allah'tan korkmadılar. Bu millete ihanet ettiler. Hiçbir ülke kendi insanını böyle katletmedi. Hiçbir darbe bu kadar haince olmamıştı. MHP, CHP ve diğer parti liderlerinin açıklamalarını çok değerli görüyoruz. Geçmiş darbelerde bir takım basın kuruluşları darbecilerin emrine girmişti. Ancak geldiğimiz noktada basın kuruluşlarımız büyük bir dirayet gösterdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. Darbe girişiminde ahlaklı davranan basın emekçilerini kutluyoruz. Geçmişte bu irade ortaya konulamıyordu ama bu kalkışmada büyük bir dirayet gösterdi. Ülkemizin her noktasındaki kardeşlerimiz demokrasi mücahitleri tarihte hep anılacaklar. Birlikte tüm renkleri ve farklılıklarıyla Türkiye yoluna devam edecek."

- "OHAL darbecilere karşıdır"

Geçmişte uygulanan OHAL'in millete karşı olduğunu söyleyen Çiftçi, ilan edilen OHAL'in devletin içine sızan hainlere karşı olduğunu vurguladı.

Çiftçi, "OHAL var ama biz meydanlardayız. Allah nasip ederse OHAL ile devlet içinde yanlış yapanlara hadleri bildirilecek. Geçmişteki zulümlere bu hükümet son verdi. Bu OHAL kararı devlet içindeki cuntacılara karşı, asker kıyafetli teröristlere karşı, onların devlet içinden temizlenmesi, hızlı karar alınması için alınmıştır. Onlar bunu kullanmaya çalışacaklar ama biz biliyoruz ki onlara hadleri bildirilecek." sözlerine yer verdi.

- Okçular tepesi heykelini dikeceğiz

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda da Van'daki demokrasi nöbetleriyle özdeşleşen meydandaki "Okçular Tepesi"nin tarihte saygıyla anılacağını dile getirerek, "Okçular Tepesi'ni ölümsüzleştirmek için heykelini yaptıracağız. Oradaki gençlerimizin ellerindeki bayraklarıyla, Van'ın uçan balıklarını, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın resmini bütünleştirerek, Beşyol Meydanı'na heykelini dikeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından vatandaşlar, Beşyol Meydanı'ndaki demokrasi nöbetini sürdürdü.


Etiketler; #van

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×