Van, 30 bin kişilik kahvaltıyla Guinness'e girmeye hazırlanıyor

Kahvaltısıyla meşhur olan Van, dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırmak için hazırlıklara devam ediyor. 1 Haziran'da yapılacak rekor denemesinin tanıtım toplantısı yapıldı. 30 bin kişinin katılması beklenen bir saatlik...

Van, 30 bin kişilik kahvaltıyla Guinness'e girmeye hazırlanıyor
02 Mayıs 2014 Cuma 18:58

Kahvaltısıyla meşhur olan Van, dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırmak için hazırlıklara devam ediyor. 1 Haziran'da yapılacak rekor denemesinin tanıtım toplantısı yapıldı. 30 bin kişinin katılması beklenen bir saatlik rekor denemede alana gelen vatandaşlara, 30 bin haşlanmış yumurta, 1 ton otlu peynir, 1,5 ton bal ve Van’a ait 20 çeşit kahvaltı ürününün yer aldığı 30 bin paket dağıtılacak.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), kahvaltısıyla meşhur Van'da "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu kırmak için Guinness Türkiye Temsilciliği'ne başvurmuştu. TSO, başvurudan sonra ara ara tanıtım toplantıları yapmaya başladı. Van TSO, bugün bir otelde yeni bir tanıtım toplantısı yaptı. Toplantıya Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hatice Çoban, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van TSO Başkanı Necdet Takva ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantı da ilk konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, Van'ın böyle bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu belirterek, başarılı olabilmek için bütün önlemleri alarak yola çıkacaklarını söyledi. Van'ın gelecek konsepti içinde turizmin önemli bir yeri olduğunu aktaran Doğan, "Bu açıdan Van kahvaltısı önemli bir unsurdur. Van'ın tanıtılmasına önemli bir fayda sağlayacaktır. Van'ı sadece yurt içinden insanların tanıması yetmez. Turizm, ülkenin insanlarının ziyaretiyle oluşan gelir çeşidi değildir. Dünyadan bu ülkeye gelecek insanların oluşturduğu katma değerdir. Aynı zamanda Van ile ilgili oluşan olumsuz yargıların da çeşitli vesilelerle ortadan kaldırılmasını amaçlamaktayız. Bölgede yaşanan çözüm sürecinde insanların ne kadar bir birine yaklaştığını da göstereceğiz. Farklı grupları aynı ortamda buluşturmayı da hedefliyoruz." diye konuştu.

Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hatice Çoban da kahvaltının barış sürecine katkısı olacağını söyledi. Kahvaltının bu mesajı vereceğini belirten Çoban, "Bu açıdan bu sofraya katılarak, birçok sorumluluğumuzu bir arada taşıyan, ortak iş yapmanın ortak barış ve demokrasi kültürü örmenin, ortak bir sofrada yemek yemenin ve paylaşmanın mesajlarını da vermiş olacağız. Vanımız için turizme bir pencere bir kapı açmış olacağız. O nedenle o gün o sofraya gelen herkes Van'a bir katkı sunmuş olacak. O gün orada Vanımızın ortak markasını tescillemeye herkesi davet ediyorum. " dedi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise Van'ın kahvaltı rekor denemesiyle birlikte kabuğunu kırdığını ve dünyaya açılmanın ilk adımını attığını söyledi.

Van Kalesi arkasında bulunan Kültür Park'ta yapılacak rekor denemesi bir saat sürecek. 1000 görevlinin hizmet edeceği rekor denemesinde, alana gelen vatandaşlara 30 bin haşlanmış yumurta, bir ton otlu peynir, 1.5 ton bal, 2 ton sucuk, 35 bin ekmek, çay, su ve Van'a ait 20 çeşit kahvaltı 30 bin pakette dağıtılacak. Rekor kırılacak alana tek bir elektronik turnikeden giriş yapılacak. Rekor denemesine katılacak vatandaşları Van Büyükşehir Belediyesi otobüs seferleriyle ücretsiz olarak alana taşıyacak.

CİHAN

Van, 30 bin kişilik kahvaltıyla Guinness'e girmeye hazırlanıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×