Vali Yılmaz: Seyitömerde durum normale dönmüştür

Seyitömer Linyit İşletmelerinde çıkan olayların ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, yaşanan olayları tasvip etmediğini belirterek beldede durumun normale döndüğünü bildirdi.

Vali Yılmaz: Seyitömerde durum normale dönmüştür
22 Nisan 2014 Salı 13:58

Seyitömer Linyit İşletmelerinde çıkan olayların ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, yaşanan olayları tasvip etmediğini belirterek beldede durumun normale döndüğünü bildirdi.

Kütahya Valiliği internet sitesinden duyurduğu açıklamasında 2013 yılında özelleştirilen Seyitömer Linyit İşletmelerinde meydana gelen olayların tasvip etmediğini belirten Vali Yılmaz; “Bugün itibariyle gerek işveren, gerek sendika temsilcilerimiz, gerekse belde temsilcilerimiz, il belediye başkanımız, belde belediye başkanımız, TSO’dan başkan vekilimiz ve o bölgedeki muhtarlarımızla yapılan görüşmeler neticesinde, bugün itibariyle çok şükür bir şey kalmadı. Ancak bu işin tasvip edilir hiçbir tarafı yoktur” ifadelerini kullandı.

'ÇÖZÜM YOLU TERÖR DEĞİLDİR'

Vali Yılmaz, Çelikler Seyitömer Linyit İşletmesinin İş-Kur’a ilettiği bilgiler arasında şuana kadar bir işten çıkartma olmadığını, böyle bir durum olması halinde çözüm yolunun kavga, anarşi ve terör yolu olmadığını belirttiği açıklamasında şunlara değindi: “Firmanın bize verdiği, İş-Kur’a ilettiği bilgiler neticesinde şuan itibariyle işten çıkartma yok. Varsa bile bunun çözüm yolu kavga, anarşi ve terör yolu değildir. Bunun çözüm yolu hukuki yollarıdır. Hukuk yolları ile müracaat edilip, bunun çözülmesi gerekir. Yanlış yapanlar varsa hukuk önünde herkes hesap verir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarla, başta Anayasa olmak üzere kanun ve yönetmeliklerle yönetilen ve buna herkesin uyması gereken, gerek kamu olarak bizim, gerek özel sektörün, gerekse çalışanın her türlü hak ve hukukunu koruyacak olan devlet mekanizmaları vardır ve bu mekanizmalara müracaat edilmesi gerekir. Bunun dışında yapılan her türlü hareket, kim tarafından yapılırsa yapılsın yanlıştır. Bu yanlışında muhakkak ki hukuk devletinde bir hesabı vardır. Kim yanlış yapmışsa bunun hesabını vermek zorundadır. Ben vatandaşlarımızın, başka kimse ve kişilerin dedikoduları ile hareket etmemesini, varsa duydukları bir şeyi, yetkili ve resmi ağızların dışında itibar etmemelerini özellikle rica ediyorum. Çünkü bu süre içerisinde gördük ki provokatörler ortaya çıktı ve bunlar hakkında yasal işlem yapıldı. Halkımız o konuda müsterih olsun. Bunu yapanların da hiçbir kimse tarafından bilinmediğini düşünmesin. Devletin tüm kurum ve kuruluşları ile beraber, vatandaşlarımızla beraber bu konuyu takip ettiğimizin bilinmesi lazım.”

Vali Yılmaz, bahse konu yatırımcıların mağdur edilmemesi, mağduriyetine de sebep verilmemesi gerektiğini ifade ettiği açıklamasında şunları söyledi: “Bizler bu işle uğraşırken Devletin en üst kademesinden en alt kademsinde görev alan insanlara varıncaya kadar burada yatırım yapılması ile ilgili her türlü desteği verirken böyle yatırımcıların da, mağdur edilmesine, mağduriyetine sebep verilmesine ki, ofisine varıncaya kadar yakılmıştır. Böyle bir şeyin yapılabilmesi kabul edilebilir bir şey değildir. Bu konu dediğim gibi yargıya intikal edilmiştir. Yargı gerekli işlemleri yapacaktır.”

17 Nisan 2014 günü Çelikler A.Ş. firmasına ait iş yerinde işten çıkartılması sebebiyle başlayan olaylarda işçiler, firmaya ait 3 ayrı binayı ateşe verip 10'a yakın araca zarar vermişti. Çıkan olaylarda bir güvenlik görevlisi ve 3 işçi yaralanmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×