Vali Yazıcı: Yerköy’ün jeotermal su kaynakları turizme kazandırılacak

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yerköy’ün jeotermal su zenginliğini değerlendirerek termal ve kongre turizmine kazandırılacağını söyledi.

Vali Yazıcı: Yerköy’ün jeotermal su kaynakları turizme kazandırılacak
06 Mart 2014 Perşembe 18:23

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yerköy’ün jeotermal su zenginliğini değerlendirerek termal ve kongre turizmine kazandırılacağını söyledi.
Yerköy’ün jeotermal kaynaklarının ‘termal ve kongre turizmi'nde değerlendirilmesine yönelik yapılan fizibilite çalışmaları kapsamında ilçede bir toplantı yapıldı.
Vali Yazıcı, toplantıda yaptığı konuşmada Yerköy’de bulunan 3 adet jeotermal kuyudan elde edilen saniyede 92 litre suyun değerlendirilmesi ve ilçenin bir cazibe merkezi haline getirilmesi çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Yazıcı, Yerköy’de 2’si İl Özel İdaresine, 1 tanesinin de Yerköy Belediyesi’ne ait 3 adet kuyudan saniyede 92 litre termal su elde aktığını ifade etti.
Jeotermal suların öncelikli turizme kazandırılması ve devamında ise seracılıkta kullanılması için başlatılan çalışmanın tüm hızı ile devam ettiğini vurgulayan Yazıcı, ilçeye güzel yatırımlar kazandırılacağını, plansız ve programsız hareket etmek istemediklerini kaydetti.
Vali Yazıcı, "Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bankası desteğiyle Yerköy ilçemizde termal ve kongre turizmine yönelik planlama ve fizibilite çalışmalarına başlandı. Yerköy’deki sıcak suların değerlendirilmesini istiyoruz. 70 derece sıcaklığındaki bu sularımız ilçemiz için büyük bir potansiyel. Ankara’ya yakınlığı, hızlı trenin ilçemizden geçecek olması, güçlü bir avantaj olduğunu düşünüyoruz." dedi
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (ORAN) ilçedeki nadide jeotermal kaynakları, yatırımcıya nasıl sunulacağı yönünde çalışmalara başladığını söyleyen Yazıcı, "Buraya yatırım yapacak iş adamlarımıza gerekli kolaylığı sağlayacağız.Yatırımlar sonrasında ilçemizde uluslararası kongre ve toplantıların yapılacağına inanıyorum. Burada insanlar toplantılarını yaparken bir yandan da tatillerini yapmış olacaklar."diye konuştu.
Toplantıya Yozgat Vali Yardımcısı Kemal Şahin, Yerköy Kaymakamı Nevzat Şengök, Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Fatih Gavgacı, Kalkınma Bankası İş Ürün ve Planlama Daire Başkanı Serdar Kabukçuoğlu ile ilgili kurum temsilcileri katıldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×