Vali Mutlu'dan kamyonlara kısıtlama uyarısı: İstanbul'u arapsaçına çevirir

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu İstanbul dışından gelen ağır tonajlı araçların TEM Otoyolu'ndaki kısıtlamalarının süresinin daraltılması ile ilgili başvurularına olumlu yanıt verilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Vali Mutlu'dan kamyonlara kısıtlama uyarısı: İstanbul'u arapsaçına çevirir
24 Ocak 2014 Cuma 13:18

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu İstanbul dışından gelen ağır tonajlı araçların TEM Otoyolu'ndaki kısıtlamalarının süresinin daraltılması ile ilgili başvurularına olumlu yanıt verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Mutlu, sadece İstanbul dışından gelenlerin değil, İstanbul içinde bulunan bazı araçların da benzer kısıtlamalar taşıdığını belirterek trafik için bu düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Mutlu, Hrant Dink'i anma yürüyüşü sırasında bazı polislerin beyaz bere takması ile ilgili bir soruya da yasal olarak polislerin kendilerine verilen malzemeyi kullanma hakları bulunduğunu ancak kendilerinin de durumu fark edince hemen uyarılarda bulunduklarını söyledi.

Vali Mutlu, Bakan Nabi Avcı ile Arnavutköy'de katıldığı karne dağıtım töreni sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Mutlu, Özellikle Antalya'dan sebze meyve getiren ağır tonajlı araçların İstanbul trafiğine çıkma konusunda yaşadıkları kısıtlamalar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Mutlu, "İstanbul'un trafiği için belli saatlerde belli noktalarda yaptığımız uygulamalar var. Sabah 07.00-10.00 akşam da 16.00-22.00 saatleri arasında İstanbul'a kamyon TIR gibi araçların girişini uygun görmüyoruz. Bunların bu saatlerde özellikle FSM Köprüsü'nden geçişlerini kontrol ediyoruz. Bu ticareti sürdüren üreticilerimiz için haklı gerekçeler olabilir. Taleplerini normal görüyoruz. Keşke İstanbul'a 24 saat kamyon TIR girişi mümkün olabilseydi. Ama İstanbul'un bu potansiyeli yok. 2004 yılında alınan bu karar o zamanlar trafik yoğun değilken alındı." dedi.

İstanbul içinde de benzer uygulama olduğunu, hafriyat kamyonlarının ve diğer bazı sektörlerin ulaşımda kullandıkları vasıtaların da belli saatlerde kısıtlama içinde bulunduğunu belirten Mutlu, "Geçen yıl da bu yönde başvuruları olmuştu ve istedikleri kararlar istedikleri yönde verilmemişti ve uygulama sürdürülmüştü. Dolayısıyla yeni bir müracaat değil, herhangi bir değişiklik yapmamız söz konusu olamaz. Talep ettikleri şey özellikle akşam saatlerinde 6 saat olan kısıtlama süresinin 3 saate indirilmesi yönünde. Yani 3 saat daha akşam trafiğinde kamyonlar giriş çıkış yapabilsin diye isteniyor. Böyle bir şey İstanbul'u arapsaçına çevirir. Burada herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerekiyor." diye konuştu.

'FARK EDİNCE UYARDIK'

Mutlu, Dink'in anma yürüyüşü sırasında yaşanan beyaz bere kriziyle ilgili soruyu da cevapladı. Polislerin yasa ile kendilerine tanınan malzemeleri kullanma hakkı bulunduğunu hatırlatan Mutlu, yürüyüş sırasında pek çok personelin görev yaptığını belirterek beyaz bereli personel sayısının sadece 2 polis olduğunu belirtti. Mutlu, "Bu kadar personel içinde iki kişinin mevzuat açısından bir engel yok. Bunlar içinde personelin kendilerini belki daha iyi hissetmeleri, ya da hangi gerekçeyle bilmiyorum. Ama kendilerine verilmiş olan bir malzemeyi yetkiniz vardır kullanabilirsiniz. Ama hassasiyet ,dikkat böyle bir güne mahsusen özen itibariyle bunun bütün personel tarafından fark edilir olması ve bu hassasiyetin gösterilmesi icap eder. Şunu da söyleyeyim bunu fark ettiğimiz anda da gerekli uyarıyı yaptık ve bütün personel üzerinde bu tür dikkat çekici görüntü vermemeleri yönünde bu talimatı gördüğümüz anda verdik zaten." değerlendirmesinde bulundu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×