Vali Kalkan, Yüksekova'da vatandaşlarla bir araya geldi

Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Yüksekova'yı ziyaret etti. Yüksekova Havaalanı'nın eylül veya ekim aylarında hizmete açılacağını söyledi.

Vali Kalkan, Yüksekova'da vatandaşlarla bir araya geldi
17 Ocak 2014 Cuma 19:03

Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Yüksekova'yı ziyaret etti. Yüksekova Havaalanı'nın eylül veya ekim aylarında hizmete açılacağını söyledi.

Sabah saatlerinde İl Jandarma Komutanı Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdür Tufan Ergüder, Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Bayındır ile beraber ilçeye gelen Hakkari Valisi Necmettin Kalkan'ı Yüksekova Kaymakamı Yasin Tikdağ, Yüksekova İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Yiğit, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Emre, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gazi Yakar, Yüksekova İlçe Müftüsü Haşim Keskin karşıladı. İlk olarak ilçenin Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan İhsaniye Camii'nde vatandaşlarla beraber Cuma namazını kılan Vali Kalkan, daha sonra cadde üzerinde bulunan Öz Damak Ocakbaşı Lokantası'nda beraberindekilerle öğle yemeği yedi. Yemek sırasında bir konuşma yapan Vali Kalkan, Hakkari'deki daire amirleriyle beraber Yüksekova Kaymakamı Yasin Tikdağ'ı ziyaret etmek üzere ilçeye geldiklerini belirterek, "Kaymakam Bey'i ziyaret edip ilçedeki sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunacağız. Yüksekova'daki pek çok konuyu takip ediyoruz ama en çok önem verdiğimiz Yüksekova Havaalanı'dır. Özellikle üst yapıda ciddi bir ilerleme var. Kış şartlarına rağmen müteahhit arkadaşımız çalışmalarına devam ediyor. Alt yapıda çalışmalar ilerleyemiyor çünkü eksi 10, eksi 20 dereceleri görüyor Yüksekova. Umuyorum bu tempo ile giderse, eylül, ekim gibi Yüksekova Havaalanı'nı Hakkari halkının hizmetine açmış olacağız. İnşallah eylül-ekim gibi uçmuş olacağız. Bunun yanı sıra eğitimde ve sağlıkta ciddi projeler var. Devam eden inşaatlarımız var. Bunları zaman zaman denetliyoruz. Hem derslik sayısını arttırmayı, hem de özellikle köylerden gelip Yüksekova merkezde okuyan gençlerin barınma imkanlarına dönük pansiyonları da inşa ediyoruz. Bunlardan bir tanesi bitti sayılır, bugün yarın teslim alırız. 300 öğrenci barındıracağız orada. Esendere yolu, kış şartlarından dolayı durdu, ama baharla beraber devam edecek. Gümrük kapısında ciddi bir çalışma var. Yani Yüksekova bizim için çok önemli bir yer. Hakkari Valiliği olarak da Yüksekova'nın yatırımlarını öncelikli takip ediyoruz." dedi.

"YÜKSEKOVA'YA YÜKSEKOKUL DEĞİL, FAKÜLTE LAZIM"

Yüksekova'nın Hakkari'nin en büyük ilçesi olduğunu belirten Kalkan, "Yüksekova'ya bir yüksekokul değil, fakülte gerekiyor. Yüksekova ilçesi nüfus ve yoğunluk olarak Hakkari merkezden de büyük. Burada bir fakülte açılmasında fayda var diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde üniversite senatosuna bu konuyu götürüp senato ve üniversitenin de olumlu yaklaşımıyla Yüksekova'ya bir fakülte kazandırırız. Buranın ihtiyacı yüksekokul değil, fakültedir." değerlendirmesinde bulundu.

Yemeğin ardından yaya olarak Yüksekova Hükümet Konağı'na giden Vali Kalkan, yol üzerinde bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Ardından Yüksekova Kaymakamlığı'na geçen Vali Kalkan, Kaymakam Tikdağ'ın makamında kurum amirleriyle ilçenin sorunlarıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından Kalkan ve beraberindekiler Yüksekova 34. Taktik Tümen Komutanlığı'na geçti. CİHAN

Vali Kalkan, Yüksekova'da vatandaşlarla bir araya geldi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×