Vali Düzgün: Bilim merkezleri Türkiye ve Kayseri’nin gururu

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi bünyesinde kurulan Genetik ve Kök Hücre Merkezi ile Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve İlaç Geliştirme Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Düzgün: Bilim merkezleri Türkiye ve Kayseri’nin gururu
17 Ocak 2014 Cuma 18:23

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi bünyesinde kurulan Genetik ve Kök Hücre Merkezi ile Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve İlaç Geliştirme Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Düzgün, “Uluslararası alanda söz sahibi, Türkiye’nin alanında en büyük araştırma merkezlerinin Kayseri’de kurulup çalışmalarına başlaması, hem kentimiz hem ülkemiz açısından bizleri gururlandırıyor.” dedi.

Vali Düzgün, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’un ev sahipliğinde, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ali Demiral, şehrin üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile birlikte bilimsel çalışmalarına başlayan Genetik ve Kök Hücre Merkezi ile Nanoteknoloji Uygulama Merkezi ve İlaç Geliştirme Merkezi’ni ziyaret etti.

İlk olarak hayırsever Betül-Ziya Eren çifti tarafından binasının yapımı üstlenilen Genom ve Kök Hücre Merkezi’ni (GENKÖK) ziyaret eden Vali Düzgün, genetik ve kök hücre alanında faaliyet gösteren ve aynı çatı altında yaşam bilimleri alanında 10 farklı bölümü barındıran Türkiye’nin en büyük araştırma merkezi hakkında Doç. Dr. Servet Özcan’dan bilgi aldı. Merkezde yer alan Doku Kültürü Ünitesi, Embriyonik Kök Hücre Ünitesi, Gen ve Kök Hücre Ürünleri Üretim Ünitesi ve Bitki Biyoteknoloji Ünitesi’ni ayrı ayrı inceleyen Vali Düzgün, bilim insanları tarafından yürütülen kök hücre çalışmasına mikroskoptan bakarak gözle görülmesi mümkün olmayan kök hücrenin 4-5 bin adedini aynı anda mikroskop altında inceleyerek, konu hakkında bilgi aldı. Son derece modern bir şekilde yapılan ve uluslararası tam akrediteye sahip Türkiye’deki tek merkez konumunda olan GENKÖK’teki çalışmaları büyük bir ilgiyle inceleyen Düzgün, burada çalışmaları yürüten bilim insanları ile sohbet ederek bilim dünyasına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Vali Düzgün, burada yaptığı kısa değerlendirmede, gördüklerinin kendisini ve heyette yer alan herkesi son derece memnun ettiğini ve gururlandırdığını söyledi. Merkezde görev yapan bilim insanlarının yurt içi ve yurt dışında çok ciddi eğitim almış kişilerden oluştuğunu, binanın yapımının ve donanımının ise amacına uygun son derece hassas bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Vali Düzgün, şöyle konuştu; “Yaşam için gerekli olan her şey burada son derece titiz bir şekilde ele alınıyor. İnsanlarımızın yaşam kalitelerinin ve yaşam sürelerinin artırılması, hastalıklarına bağlı tedavilerinin gerçekleştirilebilmesi için buradaki laboratuvarlarda çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Uluslararası alanda söz sahibi, Türkiye’nin alanında en büyük araştırma merkezlerinin Kayseri’de kurulup çalışmalarına başlaması hem kentimiz hem de ülkemiz açısından bizleri gururlandırıyor. Ayrıca, bu tür merkezlerin bilim dünyasına kazandırılmasında yine Kayserili hayırseverlerimiz destek vermiş durumda. Binasının yapılmasından, cihazlarının alınmasına hatta yurt dışından alınan danışmanlık ücretlerinin karşılanmasına kadar destek olan hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.”

Vali Düzgün, bu tür merkezlerin kurulması kadar yaşatılmasının da önemli olduğuna değinerek, başta bilim camiası olmak üzere bu konuda herkese önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Daha sonra, Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’ne geçen Vali Düzgün, burada Merkez Müdürü Doç. Dr. Mehmet Hançer’den bilgi aldı. Nano Üretim Laboratuvarı’ndaki çalışmaları yerinde gören Vali Düzgün, 1 milimetrenin milyonda birinin 1 nanometre olarak tanımlandığı nano ölçümler hakkında bilgi aldı. İncelemeleri sırasında nanoteknolojinin artık hayatın bir parçası haline geldiğini vurgulayan Vali Düzgün, parçacıkların nano boyuta indiği zaman hiç göstermedikleri özelliklerin bu sayede öğrenilebildiğine dikkati çekti.

Vali Düzgün, “Hepimizin kurşun kalemden dolayı bildiği karbon, nano teknoloji sayesinde nano boyuta indirgenince çelikten 6 kat daha sağlam bir hale gelebiliyor. Bu örnek bize nanoteknolojinin önemini gösterdiği gibi böyle bir merkeze sahip olmamazın da ne kadar önem taşıdığını açıkça gösteriyor.” diye konuştu.


CİHAN

Vali Düzgün: Bilim merkezleri Türkiye ve Kayseri’nin gururu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×