Vali Düzgün Azeri konuklarını ağırladı

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Yazarlar ve Şairler Derneği’nin davetlisi olarak şehre gelen ve aynı zamanda yazar ve şairlik yapan Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli ile Atilla Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Behbud’u makamında kabul etti.

Vali Düzgün Azeri konuklarını ağırladı
16 Ocak 2014 Perşembe 17:58

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Yazarlar ve Şairler Derneği’nin davetlisi olarak şehre gelen ve aynı zamanda yazar ve şairlik yapan Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli ile Atilla Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Behbud’u makamında kabul etti. Vali Düzgün, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Azerbeycan’ın büyük bir milletin 2 kardeş devleti olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Azerbaycan’ı ziyaret ettiğini ve bu ziyarette Türkler ile Azerilerin birlik ve beraberliklerinin ne kadar sağlam olduğunu yerinde gördüğünü kaydeden Vali Düzgün, Kafkas İslam Orduları’nın verdiği mücadelede şehit düşenler için yaptırılan şehitlik ziyaretinde ise Türk coğrafyasına ait toprakların ne büyük mücadeleler sonunda vatan haline geldiğine şahit olduğunu söyledi.

“Türkler ve Azeriler arasındaki manevi bağ her zaman güçlü kalacaktır.” diyen Vali Düzgün, Kayseri’yi ziyaret ederek düzenlenen konferanslar sayesinde Azerbaycan mücadelesini anlatan konuklarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli de kardeş bir memleketin, kardeş bir şehrinin valisi tarafından ağırlanmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başladığı konuşmasında, Türkler ile Azerilerin kardeşliğinin önemini vurguladı. Kendisinin, 1992 yılındaki Karabağ Savaşı’nda aktif görev yaptığını, birçok kez yaralandığını ama dava arkadaşlarıyla beraber Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından toprak bütünlüğüne verdikleri önemi tüm dünyaya gösterdiklerini anlatan Hüseyinli, “Karabağ, acı ve kötü bir savaştı. Kanımızın son damlasına kadar savaştık. Karabağ, sadece Azerbaycan’ın değil tüm Türk dünyasının sorunu. Türk dünyasının el ele vererek bize daha çok destek vereceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Atilla Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gülşen Behbud ise Kayseri’de kendilerine gösterilen ilginin gerçek anlamda bir kardeş ilgisi olduğunu ve bu durumun kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Behbud, Azerbaycan Milli Gazisi İbad Hüseyinli ile Türkiye’deki değişik bölgeleri ziyaret ederek, Azerbaycan’ın nereden nereye geldiğini anlatmayı ve bu sayede bir bilinç oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Ziyarette, Kayseri Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Emel Demirezen ve bazı dernek yöneticileri ile Şair ve Yazar İmdat Avşar da hazır bulundu. Ziyaretin sonunda Vali Düzgün, konuklarına Kayseri’nin önemli simgelerinden Osmanlı döneminde yapılan tarihi Saat Kulesi’nin kristal maketini hediye ederken, Azeri konuklar da Vali Düzgün’e, Azerbaycan’ın bağımsızlığını simgeleyen yıldızın bulunduğu bir plaket takdim etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×