Uydu takibiyle 927 bin TL değerinde kaçak ürün ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, araç takip sistemi ile uydu üzerinden takip ettikleri araca Ankara’da düzenledikleri operasyonda 927.

Uydu takibiyle 927 bin TL değerinde kaçak ürün ele geçirildi
21 Nisan 2014 Pazartesi 14:58

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, araç takip sistemi ile uydu üzerinden takip ettikleri araca Ankara’da düzenledikleri operasyonda 927 bin TL değerinde kaçak eşya ele geçirdi.

Gürbulak Gümrük Kapısı'ndan Türkiye’ye giriş yapan İran plakalı bir TIR'ın karnesi üzerinde yapılan incelemede; yükünün Ankara’ya götürülmek üzere toplam 221 kap kullanılmış oto parçası olduğunun görülmesi üzerine ve Gümrük Müdürlüğü tarafından eşyanın riskli olarak değerlendirilmesi sonucu TIR aracı Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğünce Araç Takip Sistemi'ne alındı. İşlemlerin yapılması ile aktif hale gelen sistem, Bakanlık Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi'nde ve Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce uydu üzerinden izlenmeye başlandı. Söz konusu aracın, Gürbulak Gümrük Sahası'nı terk etmesinden sonra kaçakçılık açısında yüksek risk arz eden bir bölgede duraklama yaptığının görülmesi üzerine Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta kontrol Merkezi'nde görevli ekip tarafından araç üzerine yoğunlaşılarak Ankara’ya kadar takip altına alındı.

Aracın varış noktası olan Ankara Gümrük Müdürlüğü’ne gelmesini müteakip, Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından araçta yapılan fiziki kontrolde, güvenlik halatının koparılarak yeniden bağlandığı görüldü. Bunun üzerine, araçta yapılan aramada yükün arasında, üzerinde herhangi bir Türkçe ibare ve bandrolü bulunmayan 112 bin 500 paket yabancı menşeli sigara ele geçirildi.

Ele geçirilen 112 bin 500 paket sigara ile kaçak sigaraların naklinde kullanılan bir adet TIR'a el konuldu.
Muhafaza ekiplerince el konulan sigaraların gümrüklenmiş değerinin 777 bin TL, aracın da 150 bin TL olduğu tespit edildi. Toplam 927 TL değerindeki kaçakçılık olayı ile ilgili olarak Kazan Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulan araç şoförü mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×