Utanç Davasın'da Karar Verildi

SAKARYA'da "utanç davası" olarak bilinen 14 yaşındaki Ö.C. adlı kıza 28'i çocuk toplam 34 kişinin cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla açılan dava bugün sonuçlandı.

Utanç Davasın'da Karar Verildi
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:40

Mahkeme davanın tek tutuklu sanığı polis müdürü N.Ş.'yi iki suçtan toplam 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırırken, tutuksuz yargılanan ögrencilere verilen 5 yıl 4 ay hapis cezası ise hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl erteledi. Karara Ö.C.'nın avukatı Harika Kalay "Bu karar tarihe utanç kararı olarak geçecektir" diyerek tepki gösterdi

Adapazarı'nda 2012 yılının Haziran ayında Ö.C.'ye cinsel istismarda bulundukları ileri sürülen ve 2'si polis müdürü 34 kişinin yargılandığı davada, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalar sonunda, yurt dışında yakalanan polis müdürü N.Ş. dışında tutuklu kalmamıştı.

Bugünkü duruşmada, bir numaralı sanık olarak görünen ve davanın tek tutuklusu olan polis müdürü N.Ş. de hazur bulunduruldu. Daha önceki duruşmada savunması istenen, çocuğa yönelik zincirleme cinsel istismar suçundan hakkında 52 yıla kadar hapis cezası talep edilen N.Ş., suçsuz olduğunu ve daha önce verdiği ifadelere ekleyecek bir şeyinin bulunmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti daha sonra davayı karara bağladı. Tutuklu olarak yargılanan polis müdürü N.Ş. "Küçük yaşta kızı cinsel istismar" suçundan 19 yıl 4 ay, "Hürriyetten yoksun bırakma" suçundan da 9 yıl olmak üzere toplam 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme davada tutuksuz olarak yargılanan öğrencilere ise 5 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Ancak mahkeme heyeti çocuk yaşta ve öğrenci olmalarını dikkate alarak hükmün geri bırakılması kararı verdi. Buna göre karar 5 yıl ertelenmiş oldu

Ö.C'NİN AVUKATINDAN TEPKİ

Mahkemenin kararına Ö.C.'nin avukatı Harika Kalay adliye çıkısında gazetecilere yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Kala, kararı şöyle değerlendirdi:

" Bu dava 34 sanıklıydı. Bu davada da utanç karar verildi. Sadece yaşı büyük olarak emniyet müdürü ceza aldı. Bunu yeterli bulmuyoruz. Diğer yargılanan çocukar, cezalarının geriye bırakılması uygulaması ile hayatlarına devam edecekler. Rıza, bir kurum olmamasına rağmen suç işlendiğinde 15 yaşından küçük olmasına rağmen yapılan savunmalar rızaya dayandırırdı. Devlet eliyle tecavüz bir kez daha aklandı. Aklanmaya da devam edecek. Tarihin mahkemelerinde yargılanacaklar bu zihniyet. Fethiyeli N.Ç. ve diğer tecavüz davaları çünkü böyle oldu. Desteklenen erkek egemen ahlakının bugünde burada tecelli ettiğini görüyoruz. Devlet eliyle meşrulaştırıldı. Yapılan savunmalar 17 Aralık operasyonuna dayanıldı. Daha önceki savunmalarda Peygamberimizin de böyle bir evliliği olduğuna dayandırılmıstı. Sığ zihniyet devam etmiştir. Cemaatin oyunu olduğuna dair savunmalar da gerçekletirildi. Sanık avukatlarından biri böyle yapmıştı. Karara itiraz edeceğiz"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×