Uşak'ta 'Gençler Uluslararası Ticareti Öğreniyor' projesi sona erdi

Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) tarafından yürütülen “Gençler Uluslararası Ticareti Öğreniyor” isimli Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci projesi, sertifika töreniyle sona erdi.

Uşak'ta 'Gençler Uluslararası Ticareti Öğreniyor' projesi sona erdi
22 Ocak 2014 Çarşamba 13:40

Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) tarafından yürütülen “Gençler Uluslararası Ticareti Öğreniyor” isimli Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci projesi, sertifika töreniyle sona erdi. Beşi engelli ve beşi de refakatçi olan toplam 48 genç, proje kapsamında Almanya, İngiltere ve Belçika'da beş hafta süreyle uluslararası ticaret eğitimi aldı. Türkiye dahil dört ülkeden 10 kurumun ortak olarak yer aldığı, Ulusal Ajans tarafından finans edilen ve yaklaşık 115 bin euro bütçeli projede, gençlerin bütün masrafları USİAD tarafından karşılandı. 2013 yılı nda yapılan yurtdışı programlarla gençler, uluslararası ticaret alanında mesleki eğitim alırken aynı zamanda Avrupa'da işletmelerin yönetim süreçlerini ve gidilen ülkenin kültür yapısını inceleme fırsatı da buldu.

USİAD toplantı salonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan proje koordinatörü Mustafa Kalem, "Projenin kabul edilmesinin ardından yapılan yerel ve ulusal duyurular neticesinde 160 başvuru aldık. Titiz ve şeffaf seçim süreçlerinin ardından 43 gencimizi projemize dahil ettik. Katılımcılarımız arasında yer alan beş engelli arkadaşımızın da proje süresince rahat edebilmesi adına, ailelerinden birer kişiyi de dahil ettik ve bu kişilerin masraflarını da proje bütçesinden karşıladık. Projemizin Uşak gençleri için ne kadar önemli olduğunu, sona erdiğinde tekrar anlamış olduk. Yurtdışına gönderdiğimiz bazı gençlerimiz arasında, elde ettikleri deneyim ve aldıkları sertifikalar neticesinde çalıştığı işletmede yönetici pozisyonuna yükseltilen ya da Avrupa'da yüksek lisans programlarına kabul edilenler de bulunmaktadır. Gençler ayrıca düzenledikleri kültürel ve sosyal etkinliklerle Türk kültürünü tanıtma ve kültürler arası diyalog imkanı da elde etti. Hafta sonları düzenlenen gezilerle Almanya, Belçika ve İngiltere'nin turistik yerlerini ziyaret ettiler." dedi.

USİAD Başkanı Hasan Yıldırım ise, "Projemizin kapanış süreci de hazırlık aşaması gibi bizim için heyecan doluydu. Bugün aramızda bulunan ve Uşak'tan projemize katılıp geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimizin gözlerindeki ışıltı, bizler için en önemli gurur kaynağı. Tekrar anladık ki sivil toplum kuruluşları olarak Uşak gençliği için yapmamız gereken daha çok çalışma var. Bu projeden aldığımız dinamizmle gençlerimize hizmet edecek yeni projeleri hazırlamaya şimdiden başladık. Bu vesileyle Uşak sanayisinin gelişmesi ve nitelikli işgücü yetiştirilmesi konusunda projeleri olan diğer kurumlara da USİAD olarak her türlü desteği verebileceğimizi ifade etmek isterim." şeklinde konuştu. CİHAN

Uşak'ta 'Gençler Uluslararası Ticareti Öğreniyor' projesi sona erdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×