Uşak Üniversitesi’ne TÜBİTAK’tan proje desteği

Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Taktak’ın, TÜBİTAK’a Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında sunduğu proje kabul edildi.

Uşak Üniversitesi’ne TÜBİTAK’tan proje desteği
22 Ocak 2014 Çarşamba 13:53

Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Taktak’ın, TÜBİTAK’a Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında sunduğu proje kabul edildi. “Heparin ve Paclitaxel’in Multifonksiyonel Transdermal Salımı İçin Yeni Heparin-Konjuge Hidrojeller” adlı projenin yürütücüsü olarak destek kazanan Taktak, çalışmanın üç yıl süreceğini ve 222 bin TL bütçeli olduğunu belirtti.

Proje kapsamında Eskişehir Osmangazi ve Afyon Kocatepe üniversitelerinden danışman, araştırmacı ve bursiyer bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Taktak, şu bilgileri verdi: “Gelecek nesil sağlık uygulamaları, hassas ilaçlar için uyumlu olabilen salım sistemlerini talep etmektedir. Hastaya uyumlu, irrite etmeyecek ve sürdürülebilir salım sistemleri, herhangi bir ilaç salım sisteminden istenen anahtar özelliklerdir. Bu yeni sistemlere en büyük katkı ise ilk olarak ilacın karaciğer metabolizması ve dolayısıyla olası zararları pas geçildiğinden önemli bir avantaja sahip olan, ayrıca sürdürülebilir ve uzatılmış periyotlara yayılan ilaç salım avantajı sunan transdermal (deri üzerinden) uygulamalardır. Sonuçta elde edilecek polimerik taşıyıcının, iki farklı ilaç olan ancak özellikle antikanser amaçlı kullanımda birlikte işlerlikleri son derece önemli olan heparin ve paclitaxelin, in vitro deneylerin yanısıra in vivo (ratlar ve tavşanlar üzerinde) çalışmalarla desteklenerek, çalışmaların daha ileri bir boyuta taşınıp medikal anlamda uygulanabilirliğini gösteren bir proje olması ve bu kapsamda disiplinler arası bir dayanışma ve paylaşma örneği olabilmesi, bu projenin sunacağı önemli katkılar olarak düşünülmektedir.”

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik de Fulya Taktak’ı tebrik ederek, akademisyenlerinin sadece öğretim faaliyetleri yapmadığını, aynı zamanda araştırma geliştirmeyle proje ürettiklerini ve bilime katkı sunduklarını belirtti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×