Unutulmaya yüz tutan sokak oyunları şenlikle hatırlandı

Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarının yeniden hatırlatılması amacıyla düzenlenen '8. Sokak Oyunları Şenliği' ile geçmişin nostaljisi günümüz çocuklarına yaşatılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO’nun...

Unutulmaya yüz tutan sokak oyunları şenlikle hatırlandı
09 Haziran 2014 Pazartesi 18:48

Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarının yeniden hatırlatılması amacıyla düzenlenen '8. Sokak Oyunları Şenliği' ile geçmişin nostaljisi günümüz çocuklarına yaşatılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaları kapsamında hazırlanan projelerden biri olan ‘8. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, kentin tüm ilçelerinden gelen ilköğretim öğrencilerini, Pınarbaşı Parkı’nda bir araya getirdi. Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi araştırma ekibi tarafından hazırlanan ‘Sokak Oyunları Şenliği’nde, bu yıl yaklaşık bin öğrenci katıldı. Sunuculuğunu Seksenler dizisinde 'Şahin' tiplemesiyle büyük beğeni kazanan Bursalı oyuncu Ceyhun Fersoy’un yaptığı şenlikte Bursa’nın tüm ilçelerinden 18 okulun öğrencileri yanı sıra Bursa Valiliği Sevgi Evleri’nden ve LÖSEV’den çocuklar gönüllerince eğlendi.

Necla Yazıcıoğlu İlkokulu, Yıldırım İlkokulu, Ali Karasu İlkokulu, Özel Tunçsiper İlkokulu, Gürsu Kazıklı Köyü İlkokulu, Kestel Atatürk İlkokulu, Keles 1. Murat İlkokulu, Orhaneli Sait Yılmaz İlkokulu, Orhangazi Koç İlkokulu, Karacabey Şehit Bahadır İlkokulu, Mustafakemalpaşa Lala Şahin Paşa İlkokulu, Yenişehir Koyunhisar İlkokulu, İnegöl Cumhuriyet İlkokulu, İznik Selçuk İlkokulu, Mudanya Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu, Büyük Orhan Atatürk İlkokulu, Harmancık Şehit Adil İlkokulu ve Gemlik 11 Eylül İlkokulu öğrencileri, eğlenceli şenlikte samıdık, horoz dövüşü, çuval yarışı, yakan top ve körebe oyunlarını oynadı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, 8. Bursa Sokak Oyunları Şenliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise sokak oyunlarının gelecek nesillere tanıtılması için özel çalışmalar yapıldığını vurguladı. Altepe şunları kaydetti: "Kentimizin kültürel miras eserlerini bir bir ayağa kaldırırken aynı zamanda soyut olmayan değerlerimizi de önemsiyoruz. Çocukluğumuzda günümüzün çoğunu geçirdiğimiz sokaklarda oynadığımız oyunların unutulmaması için ‘Bursa Sokak Oyunları Şenliği’ni bu yıl 8. kez gerçekleştiriyoruz. Bizler çelik çomak, yakan top gibi oyunların keyfini yaşayarak büyüdük. Hızlı şehirleşme ve teknolojinin gelişmesi nedeniyle bilgisayar başında veya evlerinde vakit geçiren çocuklarımızın daha çok sosyalleşmelerini ve geleceğin gençlerinin daha özgüvenli yetişmelerini hedefliyoruz."

Başkan Altepe, sokak oyunlarının çocukların kişisel gelişimine katkı koyduğunu ve çocuklardaki paylaşma olgusu ve takım ruhunu geliştirdiğini de sözlerine ekledi. Altepe, konuşmasının ardından şenliğe katılan okulların öğretmenlerine birer plaket, programın sunucusu oyuncu Ceyhun Fersoy’a da teşekkür belgesi verdi. Başkan Altepe daha sonra Fersoy ile çocuklarla yakan top oynadı, dilek dileyerek güvercin uçurdu. Programda yoğun katılımla oynanan yöresel bir oyun olan samıdık ise eğlenceli görüntülere sahne oldu. Çocuklar şenlikteki oyunlarla eğlenirken, oyuncu Ceyhun Fersoy’a da yoğun ilgi gösterdiler. Fersoy ise memleketinde böyle bir programa katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. CİHAN

Unutulmaya yüz tutan sokak oyunları şenlikle hatırlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×