Üniversite sınavı başvuruları hafta sonu da yapılabilecek

ÖSYM, üniversite sınavına başvuruda bulunacak adayların sorun yaşamaması için başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlükleri hafta sonları da açık olacağını açıkladı.

Üniversite sınavı başvuruları hafta sonu da yapılabilecek
09 Ocak 2014 Perşembe 16:33

ÖSYM, üniversite sınavına başvuruda bulunacak adayların sorun yaşamaması için başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlükleri hafta sonları da açık olacağını açıkladı. 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemlerinin 2 Ocak 2014 tarihinde başladığını belirten ÖSYM, “Şimdiye kadar bir milyon 180 bin 321 aday başvuru-sınav ücretini yatırdı. Bunlarda 856 bin 618 aday başvuru yaptı. Başvurusunu henüz tamamlamayan 323 bin 703 aday bulunuyor. Başvuru merkezleri 11-12 Ocak 2014 tarihlerinde (hafta sonu) saat 10.00-17.00 arasında başvuruların alınabilmesi amacıyla açık tutulacak.” açıklamasında bulundu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Başvuru İşlemleri ve başvuru merkezlerinin başvurular için hafta sonu açık tutulması’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemlerinin 2 Ocak 2014 tarihinde başladığı ve işlemlerin 15 Ocak 2014 tarihinde sona ereceği belirtilen açıklamada, “2014 ÖSYS’ye, bugün saat 14.00 itibarıyla 838 bin 453 aday 2014-YGS’ye girmek; 18 bin 165 aday ise sadece sınavsız geçiş için olmak üzere toplam 856 bin 618 aday başvuru yapmıştır.” denildi.

2014 ÖSYS için bir milyon 180 bin 321 adayın başvuru-sınav ücretini yatırdığı belirtilen açıklama da, “Başvuru/sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu henüz tamamlamayan 323 bin 703 aday bulunmaktadır. Başvuru-sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu henüz tamamlamayan bu adayların başvuru işlemini 15 Ocak 2014 tarihine kadar tamamlamaları önemle hatırlatılır.” ifadelerine yer verildi.

ADAYLAR İNTERNETTE ‘BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI’ YAZISINI MUTLAKA GÖRMELİ

Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmanın ÖSYS’ye başvuru için yeterli olmadığı vurgulanan açıklama da şu ifadeler yer aldı; “ÖSYS başvuru işlemi, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır. İnternetten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için başvuru ekranında ‘başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.’ açıklamasını mutlaka görmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir. Adaylar başvurudan önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmış olmalıdır. Bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri aday başvuru formunu, engelli/sağlık sorunu olan adaylar ise aday başvuru formu ile birlikte sağlık durumu/engel bilgi formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmelidir. 2014-ÖSYS YGS/LYS ile birlikte yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsamaktadır. 2014-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK’ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2014-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir.”

Adaylardan başvuru süresi içinde 2014-ÖSYS başvuru işlemini tamamlamayanlar, başvuru-sınav ücretini yatırmış olsalar dâhi, 2014-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmayacağı hatırlatılan açıklama da, “Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan YGS’ye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş için 2014-ÖSYS’ye başvuru yapan adaylar da, istedikleri takdirde başvuru süresi içinde YGS sınav ücretini yatırarak kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGS’ye girmek için de başvuru yapabileceklerdir. Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2014-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalıdır.” Denildi.

TÜM DUYURU VE BİLGİLENDİRMELER ÖSYM’NİN İNTERNET SAYFASINDAN YAPILMAKTA

Başvuru Merkezlerinin 11-12 Ocak 2014 tarihlerinde (hafta sonu) saat 10.00-17.00 arasında başvuruların alınabilmesi amacıyla açık tutulacağına yer verilen açıklama şöyle devam etti; “Başvuru Merkezlerinde veya İnternet üzerinden bireysel başvuru sisteminde son gün yoğunluğu oluşmaması için, bireysel başvuru hakkı bulunmayan adayların bir an önce Başvuru Merkezlerinden başvurularını tamamlamaları, İnternet üzerinden bireysel başvuru yapacak adayların da en kısa sürede başvurularını yapmaları yararlarına olacaktır. İnternet üzerinden başvurular, 15 Ocak 2014 tarihinde saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise 15 Ocak 2014 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecektir. 23 Mart 2014 tarihinde yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2014-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacaktır. Yazılı ve görsel medyada ÖSYM ile ilgili birçok bilgi, haber, yorum, kişisel görüş yer almaktadır. ÖSYS ile ilgili tüm duyurular, bilgilendirmeler ÖSYM’nin internet sayfasından yapılmaktadır. Adayların, ÖSYM Başkanlığı kaynaklı olmayan yazılı ve görsel medyada yer alan haber, yorum vb. bilgilere itibar etmemeleri; duyurular, bilgilendirmeler için sık sık ÖSYM’nin İnternet sayfasını kontrol etmeleri önemle hatırlatılır.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×