Üniversite öğrencileri Soma için 'Albaykuş' oyununu sergiledi

Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübü (ÇUTİK), yine çok farklı bir etkinliğe imza attı. Manisa’nın Soma ilçesindeki kazada yaşamını yitiren, maden şehitleri için Çukurova Üniversitesi öğrencileri birbiri ardına anma etkinliği düzenlemeye...

Üniversite öğrencileri Soma için 'Albaykuş' oyununu sergiledi
27 Mayıs 2014 Salı 14:18

Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübü (ÇUTİK), yine çok farklı bir etkinliğe imza attı. Manisa’nın Soma ilçesindeki kazada yaşamını yitiren, maden şehitleri için Çukurova Üniversitesi öğrencileri birbiri ardına anma etkinliği düzenlemeye devam ediyor. Üniversitesinin Tiyatro Kulübü tarafından, daha önceden planlanan Albaykuş isimli oyun, Soma anısına oynandı.

ÇÜTİK üyeleri oyun öncesinde fuayede bekleyen tiyatro severleri, maden işçisi rolünde, yere yatarak ya da ayakta yaralı olarak karşıladı. Temsili işçilere yapılan makyaj, görenlerin bir anda irkilmesine neden oldu. Yerde yatan oyunculardan birinin kadın olması, “madende kadın çalışmaz ki…” sözünü akıllara getirse de, ÇÜTİK öğrencileri, 'madenci bir gün, evde bekleyenler her gün ölür' diyerek konuya açıklık getirdi.

Albaykuş, savaşta yaralanmış altı insanın başından geçen ve unutmaya çalıştığı kazaları konu ediniyor. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Tiyatro Kulübü üyesi Fatih Yalçın, 7 kişilik oyuncu kadrosu ve teknik ekiple bu oyuna hazırlandıklarını, belirterek, “Bu oyunu oluşturmamızdaki amacımız, hayatın hengamesinde unuttuğumuz şehitlerimizi, hayatını kaybeden vatandaşlarımızı unutmadığımızı göstermek. Tüm ülkemizi yasa boğan Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasında yaşamını yitiren maden şehitlerini de bu vesile ile anmak istedik. Önemli olan, millet olarak, ne yaşarsak yaşayalım birlik ve beraberliğimizi yitirmemek, değerlerimizi unutmamak.” şeklinde konuştu.

Oyuncuların makyajlarını yapan Fen edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü 4.sınıf öğrencisi Melike Kayagil ise hayatının en zor makyajını uyguladığını söyledi. Sanatçılara rollerine uygun makyaj yaparken, Soma’da yaşanan felaketi içinde hissettiğini belirten Kayagil, “Bu bir oyun bile olsa, oyuncu arkadaşlarım ve ben çok etkilendik. Makyaj yaparken ellerim titredi.” dedi.

İlginin yoğun olduğu ve ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde sahnelenen Albaykuş adlı oyun sonunda oyucular ayakta alkışlandı. CİHAN

Üniversite öğrencileri Soma için 'Albaykuş' oyununu sergiledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×