Umut Ceylan davasının kilit tanıkları dinlendi

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, 27 Ağustos 2012'de parkta oynarken nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle hayatını kaybeden Umut Ceylan'ın davasına devam edildi.

Umut Ceylan davasının kilit tanıkları dinlendi
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:13

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, 27 Ağustos 2012'de parkta oynarken nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle hayatını kaybeden Umut Ceylan'ın davasına devam edildi. Duruşmada, olaydaki sır perdesini aydınlatması beklenen tanıklar dinlendi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, hakkında TCK 82/e maddesine göre çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen ancak geçen celsede delil yetersizliğinden tahliye edilen, başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık Can Kayı, tanıklar Coşkun Talipler, Bülent Beşikçi ve Meral Beşikçi, Umut'un annesi Gülhan Ceylan ve tarafların avukatları hazır bulundu. Olayda kullanılan tabancanın kime ait olduğuyla ilgili sır perdesini aydınlatması beklenen tanıklar Bülent Beşikçi ve Meral Beşikçi çifti dinlendi. Daha önceki duruşmada, önceden tanıdığı Bülent Beşikçi ile silah konusunda telefon konuşması yaptığını belirten Talipler, Beşikçi'nin daha sonra kendisini arayarak, “Bu yaptığın senin yanına kalır mı?” diyerek tehdit ettiğini öne sürdü. Mahkeme tarafından hakında duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarılan Bülent Beşikçi ise olaydan jandarmanın davayla ilgili evine tebligat getirmesiyle haberdar olduğunu söyledi. Umut'un ölümüne sebep olan tabancayla hiçbir ilgisi bulunmadığını iddia eden Beşikçi, sanık Kayı'yı tanımadığını ve görmediğini, tabanca satmadığını söyledi. Kayı ile telefonla görüşmediğini de ifade etti. Bunun üzerine HTS kayıtlarını çıkaran Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, kendi numarasıyla sanık Kayı'ya ait telefon numarası arasında 27 defa görüşme ve mesajlaşma olduğunu söyledi. Bunun üzerine Beşikçi, Kayı'nın numarasını aradığını ancak daha önce tanıdığı Coşkun Talipler'le görüştüğünü belirtti. Eşinin, sanığa Ardeşen'den 5 kg. Anzer balı gönderdiğini belirterek, “Ben sanıkla telefonda görüştüğümü hatırlamıyorum ancak Coşkun ile görüştüğümü hatırlıyorum. Sanığın numarasından Coşkun'la görüşmüş olabilirim. Coşkun ile normalde de konuşuyorduk. Genellikle bal konusunda görüşüyorduk.” dedi.

Mahkeme Başkanı Kızıltaş, Beşikçi'nin sözlerine karşılık diğer tanık Talipler'e diyeceğinin olup olmadığını sordu. Talipler ise, “Tanık yalan söylüyor. Sanığın telefon numarasından bir defa Beşikçi'yi arayarak, geçen duruşmada bahsettiğim şekilde silah konusunda görüşmüştük. Onun dışında sanığa ait telefon numarasından hiç görüşmedim.” şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Polikalar Bakanlığı avukatı Emine Şentüfekçi de balı sanığa kimin gönderdiğini sordu. Bülent Beşikçi, “Balı ben göndermediğim için miktarını tam olarak hatırlayamıyorum. Balı eşim göndermiştir. Bal karşılığında ne kadar para gönderdiğini de hatırlamıyorum. Balın fiyatını da bilmiyorum, eşim bilir.” dedi.

Hakkında zorla getirilme kararı bulunan Bülent Beşikçi'nin eşi olan diğer tanık Meral Beşikçi de sanık Can Kayı'nın kendisini arayarak bal istediğini söylediğini, 3 kg. bal karşılığında bin 200 lira aldığını söyledi. Sanıkla bal siparişi ve adres bilgileri için iki defa telefon görüşmesi yapıp iki defa da mesajlaştığını belirten Meral Beşikçi'nin sözleri üzerine HST kayıtlarını çıkaran Mahkeme Başkanı Kızıltaş, ikili arasında toplam 24 defa mesajlaşma ve telefon görüşmesi yapıldığını hatırlattı. Beşikçi, “Bir defa mesajlaştığımızı net olarak hatırlıyorum, diğerlerini hatırlamıyorum ancak adres değişikliği yaptı, bunun için mesajlaştık. Ben de ona 'tamam' şeklinde yazmış olabilirim.” diye ifade verdi.

Mahkeme Başkanı Kızıltaş, Meral Beşikçi'ye daha önce Bodrum Asliye Ceza Mahkemesi'nde verdiği ifadede 1,5 kg., şimdiyse 3 kg. bal gönderdiğini söylediğini hatırlatarak, aradaki çelişkiyi sordu. Beşikçi, “Ben o ifadeden sonra babamı arayarak, balın net kilosunu öğrendim. 3 kilo olduğunu söyledi. Anzer balının kilosu 100 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Her isteyene de bal göndermiyoruz, tanıdıklara gönderiyoruz. Eşim bana arkadaş olduğunu söylemişti, bunun üzerine göndermiştim.” dedi.

Sanık Kayı da tanıklık yapan Beşikçi çiftinin yalan söylediğini iddia etti. Gönderilen balın miktarı konusunda farklı beyanlarda bulunulduğunu hatırlatan Kayı, kendisine gelen kargonun ağırlığının 9 kg. olduğunu söyledi. Tanık Bülent ve eşi Meral Beşikçi ile hiç yüz yüze gelmediğini, ilk defa bugün gördüğünü, hayatında hiç Anzer balı da görmediğini, tanıkların doğru söylemediğini belirtti.

Tanık ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, Meral Beşikçi'nin babasının bal ticaretiyle uğraşıp uğraşmadığının araştırılması için talimat gönderilmesine, kargo şirketinden sanık Kayı'ya gönderilen kargonun paketleme işleminin ardından ne kadar ağırlığa ulaşabileceğinin sorulmasına karar vererek, duruşmayı 2014 Mart ayına erteledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×