Uluslararası Bursa Tarihi Kent Koşusu rekor katılımla gerçekleşti

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi’nin Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ kapsamında düzenlediği 9.

Uluslararası Bursa Tarihi Kent Koşusu rekor katılımla gerçekleşti
13 Nisan 2014 Pazar 14:53

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi’nin Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ kapsamında düzenlediği 9. Uluslararası Bursa Osmangazi Tarihi Kent Koşusu ve Halk Koşusu büyük bir coşkuyla yapıldı. Yerli ve yabancı birçok atletin katıldığı yarışlara, vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun faaliyet takviminde yer alan Tarihi Kent Koşusu, sabah saat 09.00’da Tophane Meydanı’ndaki Saltanat Kapı önünden başladı. 15 kilometrelik parkurdan oluşan Uluslararası Tarihi Kent Koşusu, Muradiye Külliyesi, Atatürk Köşkü, Çekirge Meydanı, Kükürtlü Caddesi, Kaplıca Caddesi, İpekiş Fabrikası, Altıparmak, Fomara, Haşim İşcan Caddesi, Ördekli Hamamı, Gökdere Bulvarı, Irgandı Köprüsü, Kayhan Caddesi, Hanlar ve Hisar bölgesi güzergahını izleyerek, Pınarbaşı Meydanı’nda son buldu.

ETİYOPYALI ATLET BİRİNCİ OLDU

6 ülkeden 27’si yabancı toplam 970 sporcunun katıldığı Uluslararası Tarihi Kent Koşusu’nda erkeklerde, Etiyopya’dan Wilson Ciprono 42 dakika 22 saniyeyle birinci, İtalya'dan Jamel Jhatbi 43 dakika 44 saniyeyle ikinci, yine Etiyopya'dan Feten Alemu Vegesa 44 dakika 44saniyeyle üçüncü oldu. Türk sporcu Bekir Karayel 45.00'lık derecesiyle dördüncülüğü elde etti. Bayanlarda da birincilik ve üçüncülük Kenyalı sporcuların oldu. Altın madalyayı 48 dakika 16 saniye ile Jepkoech Correti, bronz madalyayı ise 52 dakika 25 saniye ile Karungu Jedidah Wanjiru'nun kazandığı bayanlar kategorisinde, gümüş madalya finiş noktasına 49 dakika 46 saniyede ulaşan Türk sporcu Ümmü Kiraz'ın oldu.

Uluslar arası Tarihi Kent Koşusu’nda farklı yaşlarda olmak üzere erkeklerde toplam 7, bayanlarda ise toplam 4 kategoride dereceye giren sporcular, madalya ve kupa ile ödüllendirildi.

Dereceye giren sporcuların ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Atletizm Federayonu Başkanı Fatih Çintimar takdim etti. Yarışmanın birincisine 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin dolar para ödülü verildi.

HALK KOŞUSU YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Mustafa Dündar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye Atletizm Federayonu Başkanı Fatih Çintimar, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin ile Osmangazi Belediye Başkan Yardımcıları ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı Halk Koşusu’na Bursalılarda büyük ilgi gösterdi. Toplam 2190 atletin katıldığı Halk Koşusu, Uluslar arası Tarihi Kent Koşusu’nda olduğu gibi yine AK Parti Milletvekili Canan Candemir Çelik’in verdiği start ile Saltanat Kapı’dan başladı. Heykel üzerinden, Setbaşı, Irgandı Köprüsü, Kayhan Çarşısı, Kapalı Çarşı ve Kavaklı Caddesi güzergahını izleyerek, Pınarbaşı'nda sona eren 4 kilometrelik Halk Koşusu’nda erkeklerde birinciliği Tolga Şen, ikinciliği Osman Bektaş ve üçüncülüğü Murat Yılmaz elde etti. Bayanlarda ise birinci Edanur Çakmak, ikinci Betül Üçkardeş ve Ronay Abiş üçüncü olarak yarışı tamamladı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uluslar arası Tarihi Kent Koşusunun, Bursa’nın uluslararası düzeyde tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.
CİHAN

Uluslararası Bursa Tarihi Kent Koşusu rekor katılımla gerçekleşti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×