Uludereli aileler Soma Maden Şehitliği'ni ziyaret etti

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki olayda yakınlarını kaybeden bazı aileler, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciasında şehit olan işçilerin mezarlarını ziyaret etti. Soma Belediye Mezarlığı Maden Şehitliği'ne giden Uludereli...

Uludereli aileler Soma Maden Şehitliği'ni ziyaret etti
24 Mayıs 2014 Cumartesi 16:08

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki olayda yakınlarını kaybeden bazı aileler, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciasında şehit olan işçilerin mezarlarını ziyaret etti. Soma Belediye Mezarlığı Maden Şehitliği'ne giden Uludereli altı aile dua etti, Fatiha okudu, mezarlara su döktü.

Mezarlık çıkışında aileler adına açıklama yapan Veli Encü, Soma'daki acının bir benzerini yaşadıklarını belirterek, "Rızıklarını kazanmak için şehit düşen kardeşlerimizin mezarlarını ziyaret ettik." dedi. Acıların ortaklaştırılmasının, aynılaştırılmasının, samimi duygu ve duyarlılıkla paylaşılmasının birlikte olunduğunu gösterdiğini ifade ederek, "Acılar paylaştıkça azalır. Biz bu amaçla buradayız, bütün eleştiri ve tepkilere rağmen. Şu gerçeği paylaşmak zorundayız, Roboski ve Soma'da acı aynı olduğu kadar acıtanlar da aynıdır. Roboski'de bilerek, planlı bir şekilde katledilen yakınlarımız için kaza, Soma'da ihmalkârlıkla ölüme terkedilen madenci kardeşlerimizin ölümlerine kader denmesi, bu acılardan ve ölümlerden hâlâ ders almadıklarının ifadesidir." şeklinde konuştu.

Mercan Encü de Uludere'deki olayda 18 yaşındaki oğlunu kaybettiğini belirterek, maden işçilerine daha önce sahip çıkılsa bu olayın meydana gelmeyeceğini savundu. Encü, "Olayın olduğu gün maaş bağlandı. Keşke daha önceden yapmış olsaydı, devlet bize sahip çıksaydı. Bu devletin vatandaşıyız. Bu devlet, bizi kendi vatandaşı saymıyor." dedi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de eşlik ettiği ziyaretin ardından aileler mezarlıktan ayrıldı. CİHAN

Uludereli aileler Soma Maden Şehitliği'ni ziyaret etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×