Ulaşımda devrim gibi kararlar

Şehirlerin erişilebilirliğini artırma ile İstanbul ve Ankara aktarmalı uçuşlarda maliyetin azaltılmasına yönelik çalışmalar hızlandı.

Ulaşımda devrim gibi kararlar
26 Mart 2015 Perşembe 19:37

Kalkınma Bakanlığının koordinasyonunda hazırlanmakta bulunan Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi doğrultusunda ulaşım ağının ve erişilebilirliğin geliştirilmesine yönelik şekilde bir paradigma meslek yürütülecek. Bu kapsamda, doğu-batı anlamında gelişen ulaştırma altyapısının kuzey-güney aksları boyunca da geliştirilmesi sağlanacak, düşük gelirli sahaların limanlara, metropollere ve turizm bölgelerine bulunan bağlantıları güçlendirilecek.

İstanbul-Ankara-İzmir ve Adana-Mersin boyunca belirlenmiş esas gelişim koridoru ile birbirlerine daha iyi entegre olmuş, otoyol, seri tren ve havayolu gibi ulaştırma altyapısıyla birbirlerine bağlanmış ve metropollerin çevreleriyle fonksiyonel bağların sürdürülebilir biçimde kurulduğu bir bina hedeflenecek.

Trabzon-Diyarbakır, Van-Trabzon, Samsun-Mersin, Samsun-Antalya gibi kuzey-güney aksları boyunca bu aksta yer sektör illerin limanlara erişimi artırılacak, iç pazarda bütünleşme sağlanacak, hariç ekonomik coğrafyayla entegrasyon güçlendirilecek.

Ankara seri tren merkezi olacak

İstanbul-Antalya ulaşım koridoru boyunca metropolleri ve metropollerin çevresindeki illeri turizm özelliği öne çıkan vilayetler ile bağlayan yüksek standartlı demiryolu çizgileri kurulacak. Kuzeydoğu-güneydoğu aksı boyunca demiryolu bağlantıları güçlendirilecek. Ankara'nın seri tren merkezi olması sağlanacak, metropoller arası seri tren bağlantıları sağlanacak. Çandarlı, Filyos gibi limanlar başta olmak üzere mühim limanların milli ulaştırma ağına entegre edilmesi sağlanacak.

Doğu-batı (Kars-Erzurum-Sivas-Ankara-İstanbul-Edirne) ve kuzey-güney (Samsun-Antalya, Samsun-Mersin-İskenderun, İstanbul-Antalya) ulaşım koridorları boyunca, metropoller ve turizm özelliği öne çıkan vilayetler yüksek standartlı demiryolu hatlarıyla birbirine entegre edilecek.

Öncelikle kuzey-güney ulaşım koridorları boyunca, metropoller, üretim merkezleri, turizm şehirlerini birbirine bağlayacak ulaştırma ağları güçlendirilecek.

Metropollerin gelişim odaklarıyla, bu odakların ise endüstri gelişimi başlamış kentlerle ulaşım olanakları geliştirilecek. Bölgesel cazibe merkezleri ile civar yerleşmeler arasındaki ulaşım olanakları iyileştirilecek.

Şehirlerin erişilebilirliğinin artırılması ile İstanbul ve Ankara aktarmalı uçuşlarda katlanılan maliyetlerin azaltılmasını teminen, altyapısı müsait vilayetler içinde çapraz uçuşlar özendirilecek.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×