Ukrayna'lı hava korsanına 24 yıla kadar hapis istendi

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişiminde bulunan yabancı uyruklu şüphelinin "Hava ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", "Cebir tehdit veya hile kullanarak birden fazla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suç.

Ukrayna'lı hava korsanına 24 yıla kadar hapis istendi
27 Mart 2014 Perşembe 18:13

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişiminde bulunan yabancı uyruklu şüphelinin "Hava ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", "Cebir tehdit veya hile kullanarak birden fazla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla 24 yıla kadar hapis istendi.

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağı 7 Şubat'ta kaçırma girişiminde bulunan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Ukrayna uyruklu Artem Kozlov hakkında 9 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kozlov'un, ülkesindeki siyasi karışıklığa uluslararası alanda dikkat çekmek ve ülkesinde tutuklanan siyasi tutuklular ile Yuri Timoşenko'nun salıverilmesini sağlamayı amaçladığı belirtildi. Bu nedenle, 2014 Kış Olimpiyatları'nın açılışının yapılacağı Soçi kentine uçak kaçırmak ve alıkoymak kastıyla, ülkesinin Kharkov şehrinden İstanbul'a gitmekte olan Pegasus Havayolları'na ait PC751 sefer sayılı uçağa yolcu olarak bindiği anlatıldı.

Kozlov'un Kharkov Havaalanı'ndan kalkış yaptıktan 20 dakika sonra kabin amirinin yanına geldiği, Rusça bilen kişilerden alınan destekle Kozlov'un amacının öğrenildiği kaydedildi. Kozlov'un uçağın Soçi kentine inmesini, aksi takdirde uçaktaki bombayı patlatacağını söylediği belirtilen iddianamede, bu sırada uçağın kaptan pilotuyla görüşmelerin yapıldığı ifade edildi. Kozlov'un uçağın rotasının değiştirilmediğini anlaması üzerine yolculara hitaben yine Rusça olarak uçağın Soçi'ye inmemesi halinde uçaktaki bombayı patlatacağını, Soçi'ye inerse kimseye zarar vermeyeceğini bildirdiği kaydedildi. Kaptan pilotun, uçağa değişik manevralar yaptırarak teknik arızadan dolayı uçağın Soçi'ye indirileceğini bildirmesi üzerine Kozlov'un uçağın Soçi'ye yöneldiğine ikna olduğu ifade edilen iddianamede, Sabiha Gökçen Havaalanı'na inildiği belirtildi. Sabiha Gökçen Havaalanı'na inildikten 4 saat sonra Kozlov'un yolcuların uçaktan inmesine razı olduğu kaydedilen iddianamede, yolcular indikten sonra yapılan operasyonla şüphelinin yakalandığı hatırlatıldı.

İddianamede, "Şüpheli 7 mürettebat ve 110 yolcuyu bombalayarak öldürme tehdidi ile alıkoyarak kişi hürriyetini tehdit ettiği anlaşılmıştır." denildi. Artem Kozlov hakkında "Hava ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", "Cebir tehdit veya hile kullanarak birden fazla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla 9 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame, Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×