Uçmaklıoğlu: Gıda güvenliğimiz tehlikede

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Atilla Muharrem Uçmaklıoğlu, “Bir işletme, mühendisin diplomasıyla üretim ve denetim yapabilecek.

Uçmaklıoğlu: Gıda güvenliğimiz tehlikede
17 Ocak 2014 Cuma 17:13

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Atilla Muharrem Uçmaklıoğlu, “Bir işletme, mühendisin diplomasıyla üretim ve denetim yapabilecek. Türkiye’nin gıda güvenliği tehlikede.” dedi. TMMOB'a bağlı Kimya Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Ziraat Mühendisleri odalarıyla ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında konuşan Uçmaklıoğlu, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik'teki değişikliği eleştirdi.

Yeni yönetmelikle denetim yapan mühendislerin haklarını korumayacaklarını söyleyen Oda Başkanı Uçmaklıoğlu, hükümetin zengin işadamlarının isteğine boyun eğdiğini iddia etti. Yeni yönetmelikle odaların etkinliğinin azaltıldığını ve gıda güvenliğinin tehlikeye girdiğini savunarak, “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile gıda işletmelerinde gıda güvenliğiyle ilgili meslek mensuplarının istihdamı sınırlandırılmış, çok sayıda işletme, halk sağlığı hiçe sayılarak denetim dışı bırakılmıştır. Bu durumun ortaya çıkardığı sorunlar her geçen gün artarken bu sorunun giderilmesine yönelik çözüm üretmek yerine, yönetmelikte 7 Ocak 2014 tarihinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikle gıda işletmelerinde istihdamı zorunlu olan gıda, kimya ve ziraat mühendisleriyle veteriner hekimlerin bağlı olduğu meslek odalarınca belgelendirilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir kez daha işverenlerin baskılarına boyun eğerek gıda güvenliğinin önemli bir ayağını sakatlamıştır.” dedi.

Söz konusu değişiklikle meslek odalarının Anayasa ve kanunlardan aldıkları mesleki icra yetkilerinin yok sayıldığını ve sahip oldukları mesleki denetim yetkisiyle verdikleri kamu hizmetinin başka bir kurum tarafından sağlanmasının mümkün olmadığı öne süren Uçmaklıoğlu, “Oluşturulan tüm engellere rağmen halkımızın güvenli gıdaya ulaşabilmesi için sektörde çalışanların mutlaka denetlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Yasal yetkimiz ve mesleki sorumluluğumuzun gereği olarak, bu alanı denetlemeye devam edeceğiz. Güvenilir gıdaya erişimin bir insan hakkı olduğunu yineleyerek, bu anlamsız düzenlemenin meslek odalarımızın görev, yetki ve sorumluluklarına vurulmuş bir darbe olduğunu tekrar ediyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN

Uçmaklıoğlu: Gıda güvenliğimiz tehlikede


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×