"Uçakların inişte pas geçmesi, normal uçuşun bir parçası"

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nin (TALPA) düzenlediği pilotlar çalıştayının 3'üncüsü başladı.

22 Ocak 2014 Çarşamba 15:08

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nin (TALPA) düzenlediği pilotlar çalıştayının 3'üncüsü başladı.
TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, pilotun pisti pas geçtiğinde yolcuların tedirgin olduğunu belirterek, “Yolcularımız tedirgin olmamalı, bunun normal uçuşun bir parçasıdır. Pas gerçekleşme geçmez, inişe devam edilirse pistten çıkma olayları, pist ihlalleri olabilir.” dedi.

TALPA düzenlediği 'pilotlar çalıştayının’ 3'üncüsü başladı. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde düzenlenen çalıştayda pilotlar tarafından ‘pist ihlalleri ve pas geçme uygulamaları’ konusunda çalışma yapıldı.

Toplantıda konuşan Gürcan Mantı, yolcuları emniyetle aldıkları bir yerden, başka bir yere emniyetli götürmek amacında olduklarını aktırdı. Bu süreçte pas geçme olaylarının olabileceğini kaydeden Mantı, “Bunun nedenleri, kule kaynakları, pilot kaynakları, dış etkenler olabiliyor. Yolcularımız bu konuda tedirgin olabiliyor. Yolcularımız tedirgin olmamalı, bunun normal uçuşun bir parçasıdır. Pas gerçekleşme geçmez inişe devam edilirse pistten çıkma olayları, pist ihlalleri olabilir. Bunları inceliyoruz. Uçuş emniyetinin arttırılmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Yakıt kritiği konusuna da değinen Mantı, “Yakıt kritiği ayrı bir olay, şirketler ekonomik nedenlerden dolayı yakıtları kritikte alabilir. Bunda da pilotun bileceği, geldiği minimum yakıtını divert (yönlendirme) yedek meydana gitme yakıtı muhakkak vardır. O durumda pilot kararını verir ve yedek meydana gider. Gittiğinde de hiç kimse niye gittin demez. Bunu planlayıcılar, uygulayıcılar ya da şirket otoriteleri bunu göze alarak yatık kritiğinde uçurmaktadır. Pilotun yapacağı iş, bunlar yazılmış kurallardır. Minimum diverte geldiğinde gider ona da kimse hesap soramaz.” ifadesini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×