UAÜ öğrencileri yeni pazarlama tekniklerini öğrendi

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) ‘Yeni Nesil Pazarlama’ konferansı düzenledi.

UAÜ öğrencileri yeni pazarlama tekniklerini öğrendi
16 Ocak 2014 Perşembe 17:48

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) ‘Yeni Nesil Pazarlama’ konferansı düzenledi. Türkiye’nin ilk dijital medya ajansının kurucularından Uğur Şeker ve online pazarlama konusunda ülkenin önde gelen isimlerinden Alemşah Öztürk’ün sunumuyla gerçekleşen konferans öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Dijital Büro İstanbul Ajansı Genel Müdürü Uğur Şeker, yeni nesil çocukların beklentilerinin çok farklı olduğuna dikkat çekerek, “Artık çocuklar sokakta misketlerle, çatapatlarla oynamıyor.” dedi. Şeker şunları söyledi: “Yeni nesil çocuklar vakitlerini odalarında geçiriyor. Folik asit çocukları olarak adlandırabileceğimiz çocuklarımız odalarında hem televizyon seyredip, hem oyun oynayıp, hem internetten arkadaşıyla konuşup aynı zamanda da ödevlerini yapabiliyor. Çoklu düşünüp çoklu davranan bir nesil ile karşı karşıyayız. Bizden çok farklı bir yapıyla işleyen bu zihinlere seslenebilmek için yenilikçi, farklı akıllarla pazarlama tekniği geliştirmek gerek.”

Türkiye’de cep telefonu kullanımının yüzde 90’ı, internet kullanımının ise yüzde 60’ı geçtiğini belirten Şeker sözlerini şöyle devam etti: “İlk çıkan cep telefonları ile kısa mesaj bile atılamıyordu. Bugün geldiğimiz nokta ise hayallerin çok ötesinde. Bugün değişen tüketiciye uygun projeler üretmemiz gerekiyor. 2013 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre internet dünyasına yapılan yatırımlar, televizyona yapılanları geçti. Bugün Türkiye’de online alışveriş yapmayan kalmadı diyebiliriz. Teknoloji hayatımızın odak noktasına girdi. Avrupa online reklam büyüme sonuçlarına göre Türkiye, Avrupa’nın en hızlı büyüyen altıncı pazarı. 2014’te de bu artış hızla devam edecektir.”

Konferansın diğer konuşmacısı ‘41? 29!’ adlı ajansın kurucusu Alemşah Öztürk ise trendlerin ve pazarın nereye gittiğini algılamanın önemine değindi. 2014’ün en önemli dijital pazarlama yönteminin dikkat pazarlaması olduğuna dikkat çeken Öztürk, her gün çok fazla kanaldan, oldukça fazla mesaj alan tüketicinin dikkatini çekmek gerektiğini söyleyerek şu görüşleri paylaştı: “Kullanıcılar şaşırmak, yeni pazarlama projeleri görmek istiyor. Türkiye’de pazarlama gerçekliklerin ve doğal sunumların ele alınmaya başlamasıyla daha da güçlendi. Gerçek insanlar, gerçek duygular, hayatın içinden anlar pazarlamada yer almaya başladı. Bunlar pazarlama dünyası için sevindirici gelişmeler. Başarılı bir pazarlamada şu başlıklardan biri muhakkak ön plana çıkarılmalıdır: Durumsallık, sürpriz, hikaye, gerçeklik, çok ekranlılık, teknoloji ve yenilik.”

Konferansın sonunda soru cevaplara geçildi. Ardından MBA hocaları Doç. Mesut Akdere ve Yrd. Doç. Işıl Cerem Özek, konuşmacılara plaket takdim etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×