Tuvalet ihtiyacını istifrayla gideren 80 yaşındaki hasta stentle tedavi edildi

Kalın bağırsağında tıkanıklık olduğu için tuvalet ihtiyacını istifra ederek gideren 80 yaşındaki Zehra Kaymaz, kalın bağırsağına stent takılarak tedavi edildi. Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’ne başvuran Kaymaz’ın...

Tuvalet ihtiyacını istifrayla gideren 80 yaşındaki hasta stentle tedavi edildi
02 Temmuz 2014 Çarşamba 14:53

Kalın bağırsağında tıkanıklık olduğu için tuvalet ihtiyacını istifra ederek gideren 80 yaşındaki Zehra Kaymaz, kalın bağırsağına stent takılarak tedavi edildi.

Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’ne başvuran Kaymaz’ın kalın bağırsağında tıkanıklık olduğu ve bu tıkanıklığın tuvaletini yapamayarak istifra etmesine sebep olduğu belirlendi. Hasta, gastrointestinal sistemi ile kalın bağırsağında bulunan tıkalı bölge açılarak sağlığına kavuşturuldu. Ameliyatı yapan Uz. Dr. Mehmet Alpua, yaptıkları tetkik ve tahlillerde kalın bağırsakta damar tıkanıklığı olduğunu gördüklerini söyledi.

Alpua, “Bu tıkanıklığın ameliyata uygun olmayan ve ameliyat yapıldığında risk oluşturabilecek bir bölgede olduğunu saptadık. Tıkanıklığı açmak için kolon stenti uygulaması yaptık. Hastamızın bu darlığa bağlı bulantı, kusma ve belirgin kilo kayıpları olmuştu. İşlemden sonra bu rahatsızlıklarının gittiğini saptadık. Hastamızın durumu şu an gayet iyi.” dedi.

Hastaya uygulanan stent uygulamasının diğer uygulamalardan farklı olduğunu belirten Alpua, “Hastamıza en son çıkan teknolojiyle birlikte hafızalı stent dediğimiz, içeride bağırsağın şeklini alan ve yavaş yavaş genişleyip bölgeye oturan dolayısıyla hastayı daha az rahatsız eden, daha konfor sağlayan bir sistem uyguladık. Yine aynı sistemi uygulayarak mide çıkışı obstrüksiyonu ve özofagus (yemek borusu) darlığı olanların damarlarını stent yardımıyla genişletebiliyoruz.” diye konuştu.

CİHAN

Tuvalet ihtiyacını istifrayla gideren 80 yaşındaki hasta stentle tedavi edildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×