Tütüncüoğlu: Rüzgâr gülleri Çeşme'nin turizm dokusunu bozuyor

İzmir'in Çeşme ilçesine rüzgâr enerji santralleri (RES) kurulmasına, Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu tepki gösterdi.

Tütüncüoğlu: Rüzgâr gülleri Çeşme'nin turizm dokusunu bozuyor
22 Ocak 2014 Çarşamba 11:23

İzmir'in Çeşme ilçesine rüzgâr enerji santralleri (RES) kurulmasına, Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu tepki gösterdi. Firma için Ovacık Mahallesi’nde yolların açılmaya başladığını kaydeden Tütüncüoğlu, Çeşme’de şimdiye kadar RES’lerin destekçisi olduklarını fakat yerleşim birimlerine birkaç yüz metre mesafede enerji üretim sahası kurulmasının, hem halk sağlığı hem de şehir gelişimi düşünüldüğünde kabul edilmesi mümkün olmayan bir durum olduğunu söyledi.

Başkan Tütüncüoğlu, sadece Çeşme’de değil, Karaburun, Seferihisar ve Urla’nın dahil olduğu yarımadada yerinde inceleme yapılmadan, yerel yönetimlerin görüşü alınmadan, bölge halkının tamamının karşı olması bile önemsenmeksizin RES, orkinos çiftlikleri ve katlı konut çalışmaları yapıldığını vurguladı: “Yarımada sanki ülkeye bağlı değilmiş gibi sömürgeci devletlerin mantığıyla, bölgeye ve halka vereceği zarar düşünülmeden hareket ediliyor. Bugün iktidarda olan hükümet, sadece Çeşme’de değil, Karaburun, Seferihisar ve Urla'da da korkunç bir sömürme ve yok etme politikası izliyor. Korumak için emek sarfettiğimiz her şeyi yok etmek ister gibi bir tavır sergiliyor. Yarımadanın eşsiz denizi dedik, balık çiftlikleri kurdular, rüzgâr ve doğal ortamda yaşıyoruz dedik, evlerimizin dibini elektrik üretim sahası ilan ettiler.”

Çeşme’de ve yarımadada RES’e karşı olmadıklarını belirten Faik Tütüncüoğlu, sıkıntının santrallerin kurulmaya çalışıldığı bölgelerin şehre ve evlere yakınlığı sebebiyle ilçe ve halkı düşünülmeden seçilmiş olması olduğunu kaydetti. İlçede şu an yerleşim yerlerinin sadece birkaç yüz metre uzağına kurulmaya çalışılan birden fazla RES projesi olduğunu söyledi. CİHAN

Tütüncüoğlu: Rüzgâr gülleri Çeşme'nin turizm dokusunu bozuyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×