Türksat 4A uydusu fırlatıldı

Türksat 4A uydusu Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden saat 23.09'da fırlatıldı. Türksat 4A uydusu sayesinde, Türkiye'nin televizyon ve uydu haberleşme sinyalleri artık Afrika kıtasının tamamını kapsayacak.

Türksat 4A uydusu fırlatıldı

Türksat 4A uydusu Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden saat 23.09'da fırlatıldı. Türksat 4A uydusu sayesinde, Türkiye'nin televizyon ve uydu haberleşme sinyalleri artık Afrika kıtasının tamamını kapsayacak. Uydunun uzaya yolculuğu 9 saat 13 dakika sürecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden canlı olarak izlenen olayın ardından konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yardımcısı Yahya Baş, uydunun yörüngesine oturmasını temenni etti. 4A uydusunun 2011 yılında siparişinin verildiğini hatırlatan Baş, daha önceki uyduların kapasitelerinin dolması ve ihtiyaca cevap vermesi nedeni ile bu uyduları yaptıklarını söyledi. Baş, bu yılın ikinci yarısında 4B’yi de uzaya fırlatacaklarını dile getirdi. Baş, frekans taleplerinin yeni uydunun yörüngeye ulaştıktan sonra karşılanacağını açıkladı.

Yeni uydu ile Türk televizyonlarının dünyanın daha geniş bir kesiminde izleneceğini anlatan Baş, “Çevremizde birçok ülke Türk televizyonlarını izliyorlar. Bazı Türki Cumhuriyetlerde, Türkiye lehçesi ile Türkçe konuşmaya başladıkları söyleniyor. Böylece Türk kültürü ve Türk düşüncesini dünyaya tanıtma imkanımız olacak.” diye konuştu.

"UYDUNUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE TÜRKİYE’YE KAZANDIRDIKLARI"

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, '50 derece doğu' boylamına yerleştirildikten sonra bu boylamda yaklaşık 3 ay kalacak. Kontrol istasyonları aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra '42 derece doğu' boylamına yerleşecek. Fırlatılıştan hemen sonra uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak.

Türksat 4A ile birlikte uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin uydularının sayısı 4’ü aktif olmak üzere 5’e yükselecek. Türksat 4A uydusu ile Türkiye’nin uydu filosunda ilk defa yeni teknoloji olan Ka Bant frekansı yer alacak. Bu sayede daha önce ulaşılamayan Afrika’nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınlarını ulaştırma imkanı kazanılacak. 'Ka Bant' aracılığıyla kapsama alanlarına küçük daireler şeklinde yayın indirilerek, daha yoğun ve etkin yayın imkanı sağlanacak. Böylece internet erişim maliyetleri de düşecek. Tüksat 4A uydusunda yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra askeri amaçlı uydu yayınlarına da imkan verilebilecek.

Türksat 4 A uydusu, Türkiye’nin haberleşme kapasitesini 3 kat arttıracak projenin önemli parçalarından birini oluşturacak. Bu uydu, iletişimin yanı sıra, Çin’in batı bölgelerinden İngiltere’nin doğusuna kadar Türkiye, Avrupa, Orta Asya ve Afrika dahil geniş bir bölgeye televizyon yayınlarının aktarılmasını sağlayacak. Böylelikle, Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları Avrupa ve Asya’nın ardından Afrika’yı da kuşatacak.

CİHAN

Türksat 4A uydusu fırlatıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×