TÜRKONFED: Soruşturmalar yapılırken ilkelerden taviz verilmemeli

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için "Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden taviz verilmeden yürütülmeli.

TÜRKONFED: Soruşturmalar yapılırken ilkelerden taviz verilmemeli
23 Aralık 2013 Pazartesi 15:43

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için "Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden taviz verilmeden yürütülmeli." dedi

Süleyman Onatça, 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili yazılı açıklama bulundu. Onatça, soruşturmalar kapsamında gündeme gelen ağır iddiaların yol açtığı belirsizlik ve tedirginlik ortamının ekonomide, güven ve istikrarda oluşturabileceği tahribatı büyük bir kaygı içinde izlediklerini belirtti. Onatça, "En büyük hasarı da demokrasimizin görmesinden endişe ediyoruz." diye ifade etti. Onatça, soruşturmaların yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden taviz verilmeden yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

“GÜVEN AŞINDIRILMAMALI”

Onatça, şöyle devam etti: “Soruşturmaların sonuna kadar götürülmesini, ancak süreçte hukukun temel doktrini olan masumiyet karinesine her aşamada özen gösterilmesini bekliyoruz. Soruşturmada ismi geçenlerin kişilik haklarının zedelenmemesi de elbette önemli. Ayrıca, soruşturmanın selameti adına yapılan görev değişikliklerinin ve getirilen yasaklamaların, amacı hilafına, kamuoyunda soruşturmaların önyargısız, tarafsız ve hakkaniyetle yürütülmekte olduğuna duyulan güveni aşındırabileceğini de gözlemlemekteyiz.”

“TAHRİBATTAN ENDİŞE EDİYORUZ”

Kamuoyu vicdanının rahatlaması ve soruşturmaya uğrayan kişilerin kamuoyu önünde temize çıkabilmesi için soruşturmalara hiçbir biçimde müdahale edilmediği kanaatinin oluşmasının önemine dikkat çeken Onatça, “Bu amaçla, soruşturmaların yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden taviz verilmeden yürütülmesini, toplumu bir arada tutan başlıca etmen olan adalet duygusunun korunmasının ön koşulu olarak görüyoruz. Aksi halde oluşabilecek zararın, son bir haftada piyasa göstergelerinde ortaya çıkmış olan bozulmanın çok ötesine geçebileceğinden ve bu süreçte en büyük tahribatı demokrasimizin göreceğinden endişe etmekteyiz.” diye konuştu.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×