Türkoğlu: Hülle yolu ile yapılan atamaları yargıya taşıyacağız

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hülle yolu ile yapılan şube müdürü atamalarını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Türkoğlu: Hülle yolu ile yapılan atamaları yargıya taşıyacağız
24 Ocak 2014 Cuma 18:53

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hülle yolu ile yapılan şube müdürü atamalarını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

    Sendika binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Türkoğlu, Bursa’da 520 bin öğrenci ve 26 bin öğretmen 15 günlük yarıyıl tatiline girdiğini kaydetti. Olumsuz karne getiren çocuklara karşı onu rencide edici ve dışlayıcı tavırlar takınılmamasını tavsiye eden Türkoğlu, "Karne aslında çocuğun durumundan ziyade aileleri çocukla ne kadar ilgilendiğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Tatili fırsat bilip çocuklarımızla daha çok ilgilenilmeli ve mutlaka en az bir kitap okumasını sağlamalıdır." dedi.

    Türk milli eğitiminin genel problemlerinin yanı sıra özelde Bursa’da kötü eğitim yönetiminden kaynaklanan olumsuzluklar hat safhada olduğunu anlatan Türkoğlu, 4+4+4 ile birlikte dönüşümlerin Bursa gerçekleri ile örtüşmemesinin öğrenci, veli ve eğitimcileri çileden çıkardığını öne sürdü. Bursa’da hülle yolu ile şube müdürü atama geleneğinin devam ettiğini belirten Türkoğlu, "Şube müdürlüğü sınavı yapılmış ve mülakat beklenirken kadroları alelacele eş dost yandaş ile doldurma çalışmaları kabul edilemez. Bursa Teknik Üniversitesi'nden kurumlar arası geçiş yoluyla Bursa İl Milli Eğitime ve İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şube müdürü atamak hülledir ve bunu yargıya taşıyacağız." diye konuştu.

    Yeni eğitim sisteminde seçmeli dersler getirildiğine dikkat çeken Türkoğlu, seçmeli dersler için öğretmen bile bulunamamasından yakındı. Okulların fiziki imkansızlıklar içerisinde olduğunu dile getiren Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu şöyle devam etti: "Laboratuvarı, bilgisayar odası, kütüphanesi, spor salonu olmayan okullar vardır. Okullara ayrılan ödenek yetersiz olduğu için bazı okullarımız ısınma sorunu yaşamaktadır. Küçücük çocuklarımız kışın ortasında üşüyerek ders işlemek zorunda kalmaktadır. Elektrik ve su borcunu ödeyemeyen okullarımız bulunmaktadır. Tuvaleti hijyenik olmayan, camı, sandalyesi, masası kırık okul sayısı maalesef çok fazladır. İlkokul ve ortaokullara 1 lira bile verilmemektedir. Bu durumda okullar ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaktır? Bölgeler arası ve okullar arasındaki alt yapı, donanım eksikliği ile müfredat yönünden oluşan farklılıklar öğrenci başarısını düşürmektedir. Bu noktada her öğrenciye eşit koşullarda öğrenme fırsatı verilmelidir. Eğitime ayrılan bütçe çok yetersizdir. Ülkeyi yönetenler, ‘Aslan payı eğitime ayrılıyor’ diye övünse de, bütçenin büyük bölümü personel giderlerine ayrılmaktadır. Dolayısıyla yatırımlara ayrılan pay çok düşük kalmaktadır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×