Türkmenistan Meclis Başkanı’nı seçti

Türkmenistan’da ilk çok partili parlamento kadınlara emanet edildi. 15 Aralık 2013 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinin ardından oluşan Meclis’in Başkan ve yardımcısı kadın milletvekillerinden seçildi.

Türkmenistan Meclis Başkanı’nı seçti
07 Ocak 2014 Salı 13:48

Türkmenistan’da ilk çok partili parlamento kadınlara emanet edildi. 15 Aralık 2013 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinin ardından oluşan Meclis’in Başkan ve yardımcısı kadın milletvekillerinden seçildi. Meclis Başkanı Akça Nurbediyeva yeniden seçilerek ikinci dönemine başladı. 2007 yılından bu yana Meclis Başkanı görevinde bulunan Nurberdiyeva’nın yardımcılığına da Gurbangül Bayramova seçildi.
Türkmenistan Meclisi üçte bir orandaki kadın milletvekililleriyle de göze çarpıyor. 125 koltuklu parlamentoda iki partinin yanı sıra bağımsız milletvekilleri de bulunuyor.
Başkanlık sistemiyle yönetilen Türkmenistan’da meclisin fazla yetkisi bulunmuyor. Meclis Başkanı, Devlet Başkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kuruluna katılıyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yeni parlamentodaki komisyon sayısını 5’ten 8’e çıkardı.
Türkmenistan’da milletvekilleri 5 yıllık süreyle seçiliyor.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×