Türkiye’nin tek sualtı liman kazısı Çukurova Üniversitesi’nde anlatıldı

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Kulübü, etkinliklerine devam ediyor. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Kulübü’nün davetlisi...

Türkiye’nin tek sualtı liman kazısı Çukurova Üniversitesi’nde anlatıldı
19 Haziran 2014 Perşembe 12:23

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Kulübü, etkinliklerine devam ediyor. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Kulübü’nün davetlisi olarak geldiği Adana’da, Türkiye’nin tek sualtı kazısı olan ‘Liman Tepe ve Sualtı Kazıları’ konusunda bilgi verdi.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirilen çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesinin dinleyici olarak katıldığı konferansta Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin tüm çağlar boyunca kültürlere yön verip yeni oluşumlarında öncü rol oynadığına dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Tuğcu, “Karada olduğu kadar denizlerimizde de kültürel çeşitlilik ve zenginlikler paha biçilemez hazinelerimizdir. Özellikle son on yılda kara kazı ve araştırmalarının yanı sıra, sualtına yönelik projelerin başlanmış olması son derece önemlidir. Bu çalışmalarda Ankara Üniversitesi öncü rol üstlenmiştir.” dedi.

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) koordinatörlüğünde Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında yürütülen Liman Tepe / Klazomenai sualtı kazılarının bugün 13 yılı geride bıraktığını da belirten Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Neolitik dönemden Roma dönemine kadar iskân görmüş olan Liman Tepe, aslında Antik Klazomenai Kenti’nin erken dönemlerini temsil etmektedir. M.Ö. 3. bin yıldan itibaren merkezi otoriteye sahip olan Liman Tepe, özellikle denizaşırı kültürlerle olan ilişkileri sayesinde sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan güçlü bir yapıya kavuşmuştur. 1992 yılından beri kara, 2000 yılından beri sualtında yürütülen kazı çalışmaları, özellikle ülkemizin kıyı şeridinde bulunan antik yerleşimlerde sualtı kazılarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.”

CİHAN

Türkiye’nin tek sualtı liman kazısı Çukurova Üniversitesi’nde anlatıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×